nahoru

Fascinace smrtí v bohémské Paříži 20. let: Vstupte do nočních klubů simulujících peklo

Martin Mrázek19. listopadu 2016 • 17:00
Fascinace smrtí v bohémské Paříži 20. let: Vstupte do nočních klubů simulujících peklo
foto: archív

I v dnešní době existují podniky, které promyšlenou dekorací interiéru dokážou navodit atmosféru jiné doby či úplně jiného místa. Jen těžko byste ale asi hledali klub, jenž by v návštěvních tak dokonale navozoval pocit věčného zatracení, jako to uměl pařížský Cabaret de l'Enfer. Pekelný kabaret vystupoval z řady už jen děsivou úpravou fasády a je právem legendou pařížského nočního života.

Cabaret de l‘Enfer nebyl jediným podnikem tohoto ražení v Paříži. Jeho přímým rivalem byl Cabaret du Néant (v překladu Kabaret nicoty). Návštěvníci zde seděli místo u stolu u speciálních rakví a míchané nápoje zde byly pojmenovány podle smrtelných nemocí a virů. Mikrob asijské cholery, Kousek rakoviny nebo Spotřební bakterie. To byly názvy drinků, které zde pil spisovatel William Chambers Morrow.

„Stěny byly obloženy lebkami, kostmi i celými kostlivci naaražovanými do groteskních poloh. Byla tam dokonce i fungující gilotina. Smrt, krveprolití, vražda. To byly hlavní témata výzdoby,“ vzpomíná na Cabaret du Néant ve své knize Bohémská Paříž.

 

Satanistický Cabaret de l'Enfer byl ale ještě bizarnější. Na podiu tam v době Morrowovy návštěvy stál obří kotel, pod kterým hořel oheň. V nádobě pak tančilo 12 muzikantů hrajících výjev z Fausta. Pokud se přihlížejícím skřetům zdálo, že herci nedávají do představení dostatečné nadšení, čas od času do nich dloubli rozžhaveným železem. Návštěvníky obsluhovali zřízenci z pohřebního ústavu a rozliční démoni. O vážných tématech s nimi pak diskutoval samotný Satan – majitel klubu.

Aby mohli Pařížané vyvážit děsivé zážitky z pekelných kabaretů, postavil jeden z podnikatelů také Nebeský kabaret. V Cabaret du Ciel vítal návštěvníky Dante a na své úlovky zde čekaly za anděly přestrojené prostitutky. Na všeobecné veselí pak dohlížel svatý Petr, jenž zvláště opilým hostům udílel poslední pomazání.

 

Nebeský kabaret a Kabaret nicoty zavřely během 2. světové války. Poslední mohykán - Cabaret de l'Enfer zavřel v roce 1952. Naštěstí se ale ze všech tří zachovalo několik fotografií a ty si můžete nyní prohlédnout v galerii.

 Klíčová slova: zajímavosti, bar, peklo, Paříž, Francie


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Filmy ve Varech Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začal. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Soutěže bude hodnotit odborná porota. Reflex navíc do Varů zve i na výstavu neznámé kolekce vtipů Vladimíra Jiránka. Přijďte se podívat. O celebritách ve Varech se dočtete zde


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,080
29,120
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější