nahoru

Nejkrásnější knihovny světa: Futuristická stavba v Číně mění zažitá pravidla

Martin Mrázek4. října 2016 • 14:58
Nejkrásnější knihovny světa: Futuristická stavba v Číně mění zažitá pravidla
foto: XL Muse

Architekti ze studia XL Muse si přáli, aby měli návštěvníci ihned po otevření dveří pocit, že se ocitli v jiném světě. A dle ohlasů, které na své dílo nyní dostávají, se jim to zdá se povedlo. Knihovna v čínském městě Yangzhou si vysloužila chválu od odborníků i laiků z celého světa.

 

Již samotná hala dokáže vyrazit dech. Klenutý strop zdobí dlouhé řady knih a černá podlaha je dokonale vyleštěná tak, aby se v ní vazby tiskovin odrážely. Hlavní architekt Li Xiang tím chtěl navodit atmosféru blízkých řek, a mostů, které přes ně vedou. Zdánlivě nikdy nekončící tunel by pak měl ve čtenáři vyvolat touhu po pátrání ve hlubinách zdejšího oceánu vědomostí. Celá knihovna je osvětlena jen velmi decentně, díky čemuž by měli návštěvníci dostat náladu na literární dobrodružství. 

"Pocit tajemna, který knihovna vyvolává, pomáhá lidem užít si radost z četby," věří Li Xiang. Souhlasíte s ním? Uvítali byste podobnou knihovnu i v České republice?Klíčová slova: knihovna, čína, knihy, architektura


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější