nahoru

Nejkrásnější knihovny světa: George Peabody postavil v USA katedrálu pro knihy

Martin Mrázek8. září 2016 • 16:17
Nejkrásnější knihovny světa: George Peabody postavil v USA katedrálu pro knihy
foto: Profimedia.cz

V Baltimoru se mu podařilo vydělat jmění, a tak se v druhé polovině 19. století George Peabody rozhodl místní komunitě odvděčit. Daroval (tehdy astronomických) 300 tisíc dolarů na výstavbu instituce, která měla umožnit vzdělání každému, kdo o něj stál. Součástí komplexu se stala i knihovna, jejíž neopakovatelná atmosféra nepřestává udivovat dodnes.

Neoklasicistnímu interiéru dominuje 20 metrů vysoké atrium, které zároveň slouží jako studovna. Centrální prostor je pak kolem dokola oklopen pěti patry, jež jsou do posledního místa naplněné knihami. Celkem zde naleznete 300 tisíc svazků, přičemž většina z nich pochází logicky z 19. století. Knihovna dodnes plní svůj původní účel, i když v posledních letech začíná být spíše místem pro společenská setkání a také svatby. Obřad se 125 hosty vyjde v tomto unikátním prostoru v přepočtu na 800 tisíc korun.

Katedrálu knih, jak své dílo nazval architekt Edmund G. Lind, si můžete podrobně prohlédnout v naší galerii.Klíčová slova: knihovna, USA, Baltimore, George Peabody


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 

+ dárek navíc
K předplatnému dárek navíc

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
22,100
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější