nahoru

Nejkrásnější knihovny světa: George Peabody postavil v USA katedrálu pro knihy

Martin Mrázek8. září 2016 • 16:17
Nejkrásnější knihovny světa: George Peabody postavil v USA katedrálu pro knihy
foto: Profimedia.cz

V Baltimoru se mu podařilo vydělat jmění, a tak se v druhé polovině 19. století George Peabody rozhodl místní komunitě odvděčit. Daroval (tehdy astronomických) 300 tisíc dolarů na výstavbu instituce, která měla umožnit vzdělání každému, kdo o něj stál. Součástí komplexu se stala i knihovna, jejíž neopakovatelná atmosféra nepřestává udivovat dodnes.

Neoklasicistnímu interiéru dominuje 20 metrů vysoké atrium, které zároveň slouží jako studovna. Centrální prostor je pak kolem dokola oklopen pěti patry, jež jsou do posledního místa naplněné knihami. Celkem zde naleznete 300 tisíc svazků, přičemž většina z nich pochází logicky z 19. století. Knihovna dodnes plní svůj původní účel, i když v posledních letech začíná být spíše místem pro společenská setkání a také svatby. Obřad se 125 hosty vyjde v tomto unikátním prostoru v přepočtu na 800 tisíc korun.

Katedrálu knih, jak své dílo nazval architekt Edmund G. Lind, si můžete podrobně prohlédnout v naší galerii.Klíčová slova: knihovna, USA, Baltimore, George Peabody


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,000
28,910
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější