nahoru

Hororové jednohubky a srdeční české krajiny

Kateřina Kadlecová, Petr Nagy28. července 2016 • 10:30
Pohřební výbavička a Krajiny srdce
Pohřební výbavička a Krajiny srdce
• foto: 
Archív

Povídky peruánského neznaboha přinášejí slušnou úrodu strachu z nevelké porce slov. Jiné city a pocity, konkrétně lásku, nostalgii a místy až zklamání a smutek, vyvolají texty více než sedmi desítek osobností o jejich nejoblíbenějším koutu republiky.

Pohřební výbavička
Fernando Iwasaki: Pohřební výbavička

„Hororová literatura může být tísnivá, ale nejhorší jsou zneklidňující vzpomínky z dětství.“ Spisovatel, novinář a literární kritik Fernando Iwasaki (*1961) dobře ví, o čem mluví. Dnes sice patří k významným postavám španělské kulturní scény, vyrůstal ovšem v Peru a byly to babiččiny hrůzostrašné historky spolu se zážitky z jejího ponurého domu, co v něm probudilo zájem o nadpřirozeno.

Svazek jeho fantastických mikropovídek nazvaný Pohřební výbavička teď vyšel v českém překladu Lukáše Sirotného a Jana Stříteckého v Nakladatelství Pavel Mervart a přináší stovku převážně hororově laděných próz nevelkého rozsahu. Iwasaki zde navazuje na bohatou tradici hispanoamerické fantastické literatury a na dědictví evropských klasiků příslušného žánru (E. A. Poe, E. T. A. Hoffmann ad.), kteří sehráli významnou roli při jejím formování.

Také v povídkách Pohřební výbavičky se kýžené napětí rodí ze střetu každodenního s nadpřirozeným, na postupné navozování hororové atmosféry tu však není čas a autor se své čtenáře snaží raději šokovat drastičností výjevů nebo překvapivou pointou. V žánrově homogenních mikropovídkách, které již ke konci četby působí trochu jednotvárně, pak nechybí řada tradičních žánrových postav i motivů, počínaje upíry či vlkodlaky a strašidelnými domy konče; zvláštní oblibě se však u peruánského neznaboha těší rozličné formy posmrtného života nebo ženské kláštery.

(Recenze vyšla v Reflexu č. 30/2016)

Krajiny srdce
V. Cílek, I. Dostál, V. Štěpánek (eds.): Krajiny srdce

Že geolog Václav Cílek v české kotlině zná osobně každý šutr, víme ze všech jeho knih, článků a pořadů. Ale který z těch šutrů má nejraději – pískovec, vápenec, nebo žulu? A kde přesně se ty nejmilejší nacházejí? Básník Ludvík Kundera píše o krajině kolem milovaného Kunštátu a o halasovských hořcích, které nakonec hořci nebyly. Ornitolog Karel Hudec třeba o ptactvu Podyjí a o konzumeristické „krajině“ budoucnosti, environmentalistka a socioložka Hana Librová o Malé Hané. Divadelní režisér J. A. Pitínský zase, stejně jako mnozí z třiasedmdesáti autorů vyznání, sebraných v doprovodu fotografií krásných širých rodných lánů do bezmála čtyřsetstránkové publikace Krajiny srdce, ztožňuje krajinu svého srdce s krajinami dětství. Tahle kniha bude poutníkovi a výletníkovi výbornou příručkou a rádcem pro nakládání s prázdninovým Českem. Vydalo ji nakladatelství Novela bohemica u příležitosti třicátého výročí časopisu pro ochranu přírody a krajiny Veronica, kde sebrané články a črty v posledních dvou dekádách vycházely.

Kateřina Kadlecová, Petr NagyColours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější