nahoru

Zpěvačka Vlasta Průchová: nevšední hlas v docela všední, obyčejné době

Michal Bystrov15. června 2016 • 16:00
Zpěvačka Vlasta Průchová: nevšední hlas v docela všední, obyčejné době
foto: ČTK

Před deseti lety zemřela jazzová zpěvačka Vlasta Průchová. Její nakřáplý hlas si s žádným jiným nespletete. Vlasta Průchová, která je právem považována za průkopnici jazzového zpěvu u nás, měla především úžasný feeling.

Když začala sekavě frázovat svoji nejznámější písničku Docela všední obyčejný den, kterou pro ni složil její manžel Jan Hammer s textařem Jaromírem Hořcem, bylo to, jako kdyby do zatuchlé pražské kavárny z konce padesátých let vstoupila Ella Fitzgeraldová a objednala si dvojitou „whiskey on the rocks“.

Rodačka ze slovenského Ružomberoka zpívala už od roku 1946. Pod taktovkou svého muže, lékaře a všestranného jazzmana, slavila úspěchy v Lucerně i při neformálních jam sessions. Ta nejpamátnější muzikantská setkání se konala u Hammerových doma. Právě tam zamířili spoluhráči Louise Armstronga po Satchmově pražském vystoupení v roce 1965. Když jim dcera Vlasty Průchové předvedla, jak válí na bicí, překvapený Armstrongův bubeník Danny Barcelona jí věnoval činel. A když potom přijel do Prahy koncertovat orchestr Dukea Ellingtona, šuškalo se, že jediný důvod, proč také neskončil u Hammerových v obýváku, je ten, že by se jim do bytu celý big band nevešel.

Jaký div, že se ze syna Vlasty Průchové Jana Hammera mladšího stal skladatel a klávesista světového formátu? Nejdříve se uchytil v New Yorku v nově vzniklé skupině Johna McLaughlina Mahavishnu Orchestra a o mnoho let později složil hudbu ke kultovnímu americkému seriálu Miami Vice. Jeho matka zatím dál prošlapávala cestičku československému jazzu: zpívala v Redutě, Olympiku, na festivalech v Evropě i za mořem. V repertoáru měla písničky Suchého a Šlitra, bratří Gershwinů i swingující duet s Karlem Gottem. Jak ale stojí v názvu jedné skladby Jana Hammera seniora – Na počátku bylo blues.

Michal Bystrov


Klíčová slova: jazz, Vlasta Průchová, gott


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější