nahoru

Po stopách ruských dětí srpna i islámských mírumilovných chalífů

Jaroslav Šajtar2. června 2016 • 07:00
Knižní čtvrtek.
Knižní čtvrtek.
• foto: 
Pistorius & Olšanská, Vyšehrad

Vyšel výborný román mapující tragické dějiny Sovětského svazu i nástup někdejšího agenta KGB Putina k moci. A italský medievalista se pokouší odpovědět na otázky spjaté s migrantskou krizí a vražednými atentáty muslimských fanatiků.

Sergej Lebeděv: Děti srpna

Děti srpna.
Nejen název románu Sergeje Lebeděva Děti srpna (vyd. Pistorius & Olšanská), ale i jeho obsah neodbytně navozují vzpomínku na slavné dílo Anatolije Rybakova Děti Arbatu, na jehož ruské vydání se v období perestrojky a glasnosti stály dlouhé fronty ještě dříve, než se dočkalo českého překladu.

Na rozdíl od černihivského rodáka Rybakova, čerpajícího látku pro svůj román v epoše stalinismu, se moskevský rodák Lebeděv, absolvent několika ročníků žurnalistiky a neúspěšný student vícera fakult, při výběru názvu své knihy inspiroval protigorbačovským, dodnes záhadami obestřeným pučem konzervativních struktur z roku 1991. Jeho bleskové zhroucení vyvolalo zejména u mládeže euforii – předčasnou, jak se později ukázalo –, že stržením sochy zakladatele nechvalně proslulé čeky Felixe Dzeržinského zároveň končí epocha poznamenaná milióny zmařených lidských životů, deformovanými charaktery a následky, s nimiž se postsovětské republiky potýkají dodnes.

Poté, co protagonista Dětí srpna dostane babiččin deník, z něhož vyčte rodinnou historii, se vyprávění přesouvá do stalinské minulosti a začíná nabývat kontur politické detektivky. Lebeděv zde v míře vrchovaté zúročil sedmileté působení v geologických expedicích, s nimiž prosmýčil severní Rusko i Střední Asii, stejně jako první výpravy s rodiči-geology.

Lidem, které přitahují tajemné, mnohdy civilizací nepolíbené končiny širé Rusi a rádi rozplétají složité předivo rodinných vztahů i krví potřísněné minulosti bývalé šestiny světa, můžeme Lebeděvův román s klidným svědomím doporučit. A těm, kteří znají jeho předchůdce – Děti Arbatu –, dvojnásob. Tím spíše, že ho brilantně přeložil známý rusista Libor Dvořák.

Franco Cardini: Chalífa a Západ

Chalífa a Západ.
Erudovaný florentský rodák a medievalista Franco Cardini není našim čtenářům neznámý – měli možnost zahloubat se do jeho prací František z Assisi, Evropa a islám a Jeruzalém. Průvodce dějinami města. Jeho nejnovější do češtiny přeložená práce, Chalífa a Západ (vyd. Vyšehrad), se pokouší odpovědět na nejpalčivější otázky dneška spjaté s migrantskou krizí a vražednými atentáty muslimských fanatiků. Ty nenechávají lhostejnými snad nikoho. Vždyť i prosťáček boží si uvědomuje, že když ne dnes, tak v brzké době se ho mohou také bezprostředně dotýkat.

Autor, jenž je v historii křesťanství zběhlý stejně jako v dějinách islámu, vysvětluje, že mezi vzdělanými chalífy raného středověku a sadistickými zabijáky ovládajícími rozsáhlá území v Iráku, Levantě a nyní už i v Africe je propastný rozdíl. To je sice pravda, nedůvěru převládající části veřejnosti konfrontované se stupňujícími se násilnostmi a diametrálně odlišným hodnotovým žebříčkem kancléřkou Merkelovou pozvaných příchozích to však těžko otupí.

V jednom má Cardini nicméně pravdu: nepromyšlenými invazemi spojenými s odstraňováním nepohodlných režimů a destrukcí celých států, prováděných nejen USA pod vedením levicovými intelektuály tolik zatracovaného George Bushe juniora, ale v případě Libye především Francií a Británií, si Západ sám podrazil stoličku a zadělal tak na nynější kolosální problém, jehož řešení je v nedohlednu. Je třeba podotknout, že autor je stejně jako Bushovi kritici levicově orientován. To by však nemělo pravicově smýšlející čtenáře odrazovat, neboť Cardini se zkrátka vyzná. Jeho kniha určitě nepotěší stoupence jednoznačných soudů, ale lidi zvyklé nad věcmi přemýšlet a hledat odpovědi patrně zaujme.

Jaroslav Šajtar


Klíčová slova: knižní čtvrtek, knihy, sssr, Rusko, islám


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,770
22,260
29,330
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější