nahoru

Dvakrát víc undergroundu. Plastic People se rozdělili

ČTK17. května 2016 • 18:58
Plastic People of the Universe v únoru 2016.
Plastic People of the Universe v únoru 2016.
• foto: 
PPU

Členové undergroundové legendy Plastic People of the Universe (PPU) se kvůli neshodám rozdělili. Vznikly dvě formace, jejíž členové se přou o právo používat název kapely, která vystupovala na utajovaných "podzemních" koncertech, ale i v Bílém domě pro prezidenty Billa Clintona a Václava Havla.

V čele skupiny, která se na svých stránkách označila jako PPU/New generation, stojí violista Jiří Kabeš, jenž do PPU přišel před šestačtyřiceti lety. Lídry "druhých PPU" se stali saxofonista Vratislav Brabenec a klávesista Josef Janíček. Od roku 1968, kdy vznikli PPU, se v kapele vystřídalo téměř 40 hudebníků. Většina z nich tam strávila pouze krátkou dobu.

Rozhádané části PPU vystoupily 12. května shodou okolností ve stejný čas na dvou koncertech - PPU s Brabencem a Janíčkem v Brně na akci s názvem Vzpomínka na Mejlu - Hlavsa 65 a PPU s Kabešem v Praze.

"Jediným oprávněným nositelem názvu The Plastic People of the Universe je sestava kolem Jiřího Kabeše a Joe Karafiáta," uvedl v prohlášení manažer PPU Roman Hanzlík. Připomíná, že v Plasticích vždy platila dohoda, že kapela bude pokračovat i po odchodu některého z členů souboru. Oprávnění používat název The Plastic People of the Universe se podle něj muzikanti svým odchodem vzdali. Kapelník Janíček však prohlásil, že se o této dohodě poprvé dozvěděl až z Hanzlíkova prohlášení.

Problémy v PPU jsou už staršího data. Už loni se v kapele vyměnila rytmická sekce, když z PPU odešli baskytaristka Eva Turnová a bubeník Jaroslav Kvasnička. V listopadu 2015 se rozhodl opustit kapelu saxofonista Brabenec, letos v lednu jej následoval i klávesista Josef Janíček.

Důvod rozchodu podle Janíčka souvisí s loňským listopadovým koncertem Plastic People a Filharmonie Brno. Šlo o symfonické provedení nejznámějšího díla Plastiků Co znamená vésti koně autorské dvojice Milan Hlavsa a Vratislav Brabenec.

Kabeš odmítl hrát, protože se u příležitosti symfonického koncertu měli do kapely vrátit Turnová a Kvasnička, kteří měli symfonický repertoár nazkoušený. Plastic People tedy vystoupili s filharmonií bez Kabeše a Karafiáta. Další symfonické koncerty PPU v této sestavě mají pokračovat. Jeden se má konat také v ukrajinském Charkově. Zbytek kapely v čele s Kabešem a kytaristou Karafiátem se původně rozhodl pokračovat pod názvem PPU/New generation s novou rytmikou ve složení Tomáš Skřivánek (basová kytara) a Jan Ježek (bicí) a angažoval i nového klávesistu Vojtěcha Starého. Nyní však hraje pod původním názvem. Tuto sestavu čeká 28. května koncert ve Strunkovicích nad Blanicí a 3. června v Praze.

The Plastic People of the Universe vznikli v roce 1968. S nástupem normalizace byl v roce 1970 kapele odebrán profesionální status a vybavení. Státní šikana vyvrcholila zatčením všech Plastiků v březnu 1976. Vzbudilo to protesty mezinárodní kulturní veřejnosti. Při kampani na jejich obranu se zformovala pozdější Charta 77. Svá slavná, v zahraničí vydaná alba, která kolovala v kopiích mezi zastánci nezávislé kultury, mohli Plastici ve své vlasti vydat až po roce 1989.

ČTK


Klíčová slova: hudba


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,830
22,070
28,940
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější