nahoru

Komiksová sklizeň: Nechte si sebrat dech Zázrakem a japonskou mangou

Richard Klíčník12. května 2016 • 07:38
Komiksová sklizeň: Nechte si sebrat dech Zázrakem a japonskou mangou
foto: Blesk

I když u nás převažují superhrdinské komiksy (o „fyzice superhrdinů“ – tedy mj. o tom, zda Spider-Man skutečně zabil svou přítelkyni pavučinou a jestli Superman opravdu dokáže přelétat s mrakodrapy v rukou – se ostatně dočtete v Reflexu č. 19, který vyšel právě dnes), vychází i množství žánrů „obrázkových příběhů“. V Reflexu sledujeme ponejvíce angloamerickou produkci pro dospělé publikum, ale čas od času není od věci udělat malou odbočku. A proto dnes představíme nejen jednu japonskou mangu, ale také první českou „sešitovku“ pro náctileté z produkce Blesku.

R. Takeuči, T. Obata: Stačí jen zabíjet

Stačí jen zabíjet.
Začneme mangou All You Need Is Kill, tedy česky Stačí jen zabíjet (česky vydala Crew). Japonských komiksů u nás vychází čím dál víc a jako ochutnávka je právě tato kniha ideální hned z několika důvodů. Předně jde pouze o jediný díl, obvykle mají japonské komiksové řady celé desítky pokračování. Za druhé může jako jakási reference sloužit film Na hraně zítřka s Tomem Cruisem v hlavní roli, který měl stejnou románovou předlohu jako komiksové zpracování (scénář napsal Rjósuke Takeuči a kresbu obstaral Takeši Obata). Ovšem hrdinové románu i komiksu jsou opravdu mladičtí – hlavní hrdina je bažant před první misí, což padesátníkovi Tomovi uvěří málokdo. 

Celý příběh je čistokrevná scifárna. Na zemi se objevili Mimici, rasa kulatých oblud s vražednými ostny a zuby, kteří postupně decimují lidstvo. A není je jak zastavit. Do jedné z předem prohraných bitev se chystá i Keidži Kirija, bude to jeho první a asi i poslední boj. Jenže když ho zabijí, ocitne se zpátky na ubikaci, den před ofenzivou. A znovu. A znovu. Všechno si pamatuje, a tak se den po dni stává lepším a lepším vojákem, který přežívá v bitevní vřavě stále déle. Ovšem proč je právě on zachycen v časové smyčce a co to má všechno znamenat? Odpověď mu má dát hlavní ženská hrdinka, pochopitelně Američanka, která je krásná, svůdná a – vražedná. 

Pokud si zvyknete na otáčení komiksu od konce a čtení zprava doleva, zjistíte, že vás příběh slušně chytil a vy celí nedočkaví otáčíte stránku za stránkou (Japonci jsou hodně emotivní a na mnoha stránkách je spousta akce bez textu, tak to jde rychle), abyste se dozvěděli, zda Keidži zastaví Mimiky, získá si lásku americké bojovnice a zkrátka zda všichni budou happy. Potěšíme vás – konec bude podstatně složitější a žádné odporné klišé neukrývá.

P. Macek, P. Kopl: Dechberoucí Zázrak

Dechberoucí Zázrak.
Dnešní druhý komiks patří do produkce deníku Blesk a jde o jeden z nejzajímavějších českých komiksových projektů za poslední dobu. První číslo vyšlo v prosinci 2015 a od té doby se na stáncích objevuje každý měsíc další. Autory jsou Petr Macek a Petr Kopl. Zatímco první je béčkovým, ale o to nadšenějším spisovatelem, ten druhý je nejproduktivnějším a podle komiksových Slavíků i nejpopulárnějším českým komiksovým kreslířem. A také nejrychlejším. Jen tak může stíhat vytvářet tolik vlastních projektů a adaptací a ještě Dechberoucího Zázraka, který je pastišem snad všech komiksových superhrdinů světa, a navíc je zasazen do naší stověžaté matičky Prahy.

O čem je příběh? O všem. Teenager získá zcela náhodou nadpřirozené síly, když se ocitne na schůzce tajné sekty toužící po ovládnutí světa, do toho se spřátelí s novinářkou a jeho mistrem se stane opravdický magistr Edward Kelly. A mimochodem, hned v druhé části se musí Zázrak poprat s Golemem. Nacisti se přihrnou až později. Pokud patříte mezi opravdové fanoušky komiksů, odhalil vám tento odstavec základní motivy shodné se Spider-Manem, Supermanem a Hellboyem. A při čtení jich najdete ještě daleko více. Největší zábavou v prvních pěti číslech je hádat, odkud autoři vzali ten který prvek a jak důmyslně (či nedůmyslně) jej zasadili do českého prostředí.

Pokud se pustíme do hodnocení kresby oceňovaného Petra Kopla, musí zaznít, že je opravdu velmi rychlá. Se vším pozitivním i negativním, co bryskní odevzdávání dalších a dalších stran komiksu přináší. Na preciznost v tomhle projektu prostě není čas. Na druhou stranu prozatím (na stáncích je právě 6. číslo) všechno víceméně funguje, snad kromě samotného jména, jež mělo vzniknout podobně jako u Supermana při hrdinově prvním zjevení. První, co prolétlo hlavou novinářce, když toho Zázraka spatřila, bylo slovo „dechberoucí“. Takových novinářů bychom asi potřebovali víc.

Richard Klíčník


Klíčová slova: knižní čtvrtek, komiks


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,830
22,070
28,940
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější