nahoru

Jakeš v Trutnově: Jak poslat tradiční festival do háje

Marek Gregor11. května 2016 • 14:18
Milouš Jakeš
Milouš Jakeš
• foto: 
Michal Šula / Mafra / Profimedia.cz

Pozvat na trutnovský festival, kde se pravidelně scházejí undergroundové kapely bývalého tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše, se může zrodit akorát v tak choré hlavě, jakou má pořadatel tamní přehlídky Martin Věchet. Svého času prohlásil, že na festivalu nemohou hrát ani Jim Čert, ani Žlutý pes, ani Plexis, kteří se objevili v Cibulkových seznamech. Dobře, to se dalo pochopit.

Jenže Věcheta, jenž se léta zaštiťuje osobou Václava Havla, kterého nazývá svým náčelníkem, teď napadne vyrazit za symbolem komunistické normalizace a pozvat ho do Trutnova. No, mě tam už neuvidí a se mnou tam neuvidí spoustu dalších diváků ani kapel.

Svou účast odvolali The Plastic People of the Universe, hrát tam nechtějí ani Už jsme doma, zástupce kapely Miroslav Wanek se nechal slyšet: „… v době, kdy prezident této republiky relativizuje zásah na Národní třídě, kdy se paktuje s komunisty v Číně, s Putinovým režimem a kdy heslo Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí je opovrhováno a ve všeobecné oblibě stoupají extremistické, rasistické a xenofobní názory, je pozvání tohoto zločince na festival, který se dokonce hlásí k odkazu Václava Havla, výsměchem a nebezpečným precedentem. Není to recese ani legrace, je to hlupáctví a krátkozrakost jedný vyhulený a vychlastaný hlavy, ne-li pak obchodní vypočítavost.“ 

Co dodat? Koho si pan Věchet pozve? Evu a Vaška? Možná že mu zahrají i Alexandrovci a s nimi třeba Helena Vondráčková, ale to už bude rozhodně jiný festival pro jiné publikum.Klíčová slova: jakeš, komunismus, trutnov, festival


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 

+ dárek navíc
K předplatnému dárek navíc

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
22,080
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější