nahoru

Čeština nově (zatím bez Czechie) a malovaný úvod do Karla IV.

Kateřina Kadlecová5. května 2016 • 07:03
Knižní čtvrtek
Knižní čtvrtek
• foto: 
Práh, Lidové noviny

Na trhu se objevila další z krásných knížek Renáty Fučíkové – tentokrát pro starší školáky převyprávěla podrobně a v kontextu zásadních událostí oné doby životní příběh zanedlouho jubilujícího Karla IV. A skvělou knihu o češtině každodenní i sváteční by měl mít doma každý občan Czechie, kterému nechybí cit pro jazyk ani touha po poznání.

Renáta Fučíková: Karel IV. Ilustrovaný život a doba

Karel IV.
Čtrnáctého května uplyne 700 let ode dne, kdy se narodil král český a císař římský, Karel IV. Ilustrátorka a popularizátorka českých dějin Renáta Fučíková se tedy po prvních Přemyslovcích, Husovi a Chelčickém, TGM nebo Komenském věnuje právě jemu – připravila knížku s lapidárním názvem Karel IV. a podtitulem Ilustrovaný život a doba (vyd. Práh). Četba pro školáky od osmi do patnácti let, pokoukání pro všechny, kdo ocení ilustrace evokující středověký manuskript. Z kratičkých kapitolek osmdesátistránkové publikace vykutáte dávno zapomenuté detaily – třeba to, že Karel v Kristových letech ochrnul po pádu z koně a že právě takto zemřela i jeho druhá žena, Anna Falcká. Nebo že se až do svého biřmování jmenoval Václav. Nebo že se Markétě z Valois, kterou pojal za manželku už ve svých sedmi letech, říkalo Blanka, protože „měla světlé vlásky, a tak jí přezdívali Běla, což se francouzsky řekne Blanche, neboli Blanka“.

Jak u Renáty Fučíkové bývá zvykem, příběh je pečlivě zrešeršován a krásně, věrně a věrohodně ilustrován. V malovaném rodokmenu v samém závěru knihy třeba (přes absenci letopočtů) detailně vidíme, který z potomků panovníka zemřel jako novorozeně a který jako batole – jsou vykresleni v zavinovačkách a plachetkách, se zavřenýma očima. Vše je uvedeno do historických souvislostí a kontextu denního života, a aby se knížka dobře četla i žákům prvního stupně základních škol, občas se zabrousí tam, kde to dobře znají. Třeba do pohádek, díky nimž se vyloží, jak se od nich historická skutečnost liší.

Markéta Pravdová: Čeština nově od A do Ž

Čeština.
Třicet informacemi, chytáky a kuriozitkami nabitých kapitol bude povědomých těm, kteří si na jaře roku 2015 kupovali Lidové noviny jen kvůli třicetidílnému seriálu s názvem Čeština nově od A do Ž – právě ten je do nesmírně zajímavé, čtivé, přehledné publikace shrnut. Každý oddíl patří jednomu písmenu (na P nebo S byly ovšem potřeba lekce dvě!) a věnuje se vždy podobným jazykovým jevům: úvodní územní mapa dialektů (jak se kde na území ČR říkalo sedmikrásce, švestce atd.), o původu slov a sousloví (strdí, šedá eminence aj.), původ vlastních jmen (Stanislav a Slezsko, Šárka a Šumava etc.), zajímavosti o slovních druzích, syntaxi, a především pravopise, praktické záležitosti všednodenních písemností (jak napsat/potvrdit/zrušit objednávku/upomínku), výjimky z pravidel od známých léček po naprosté bizarnosti.

Pokud jste z těch, kdo místo tradičních papírových kodifikačních příruček spoléhají na nápomocný web http://prirucka.ujc.cas.cz/ a s nadšením brouzdají křišťálovými vodami http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/dotazy/ a loví tu obskurnosti, musíte si tuhle knížku pořídit. Když ji člověk pročítá, nabývá s prolistovanými pasážemi dojmu, že česky skutečně neumí a nikdy neuměl (pokud je pesimista), případně že konečně pochopil, o co v té mateřštině běží a jak to celé funguje (je-li čtenář optimista). Vynikající publikaci pro milovníky naší řeči od expertů z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR nedávno vydalo nakladatelství Academia.
Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější