nahoru

Kulturní tipy: Bible na plátně, Tricky ve formě. (Anebo taky ne.)

Milan Tesař25. února 2016 • 15:32
Sošky filmových cen Oscar
Sošky filmových cen Oscar
• foto: 
Prayitno CC BY 2.0

Felliniho majstrštyk, DiCapriovy nervy na oscarech, Duše peněz a mnohé další. Výběr z kultury na týden 25. 2. – 2. 3. přináší Milan Tesař.

FILM: Pokud jste v šedesátých letech neviděli film 8 a 1/2, jako byste nečetli bibli. Ačkoli knihu knih pochopilo asi víc lidí než film plný zašifrovaných metafor, tak magie, která z něj sálá, je pořád ohromná. Teď je šance se o tom přesvědčit na plátně (plátno je plátno), protože snímek, jemuž Fellini neřekl jinak než „krásný zmatek“, se vrací do kin.

Z filmu 8 1/2Z filmu 8 1/2

Božský Federico na Oscary už nepošle nic, zato je tu Leo DiCaprio, který přežil srážku s medvědem. Režisér Iñárritu má zřejmě podobný styl jako Elem Klimov, jenž během natáčení Jdi a dívej se nechal svého malého hrdinu skutečně topit, aby to nemusel hrát. I Leo ryl během Zmrtvýchvstání držkou v zemi, ale možná za to dostane panáčka. Jestli chcete být u toho, máte poprvé šanci na neplaceném kanále. Oscary odvysílá od půl třetí v noci z neděle na pondělí Česká televize.

KNIHY: Kdybyste se nudili během reklamních brejků nebo při předávání v kategorii „kostýmy ve vedlejší roli“, začtěte se do knížky Praha v srdci. Najdete tu 189 příběhů holdujících metropoli. Jakkoli v knize není ten o tunelu Blanka ani o Opencard, s jistotou vám neřeknu, že žádný z nich nedopadne špatně.

DIVADLO: Divadelní režisér Michal Lang je kutil Tim a názorně vám v Divadle pod Palmovkou předvede, jak narvat dva tisíce stránek románu Laskavé bohyně of Jonathana Littella do jediného divadelního představení. Pokus bude poprvé proveden 26. února a jako mnoho dalších bude odpovídat na otázku, jak se ze slušného člověka stane masový vrah.

VÝTVARNÉ UMĚNÍ: V některých případech jde o prachy a peníze jsou také tím, oč až do 6. června jde v galerii DOX během výstavy Duše peněz. Prestižní sestava světových výtvarníků tu dostává do zvláštních kontextů komoditu, která se obyčejně ukrývá v peněženkách, sejfech, ale ve vybraných případech i v krabici od vína.

KONCERT: Do Lucerna Music Baru přijede 1. března Tricky a jeho příznivci doufají, že tenhle guru triphopové scény nevystoupí s taktikou „mám vás všechny u zadku“ jako loni, kdy se zhulil a mlčel, což je u rappera dost divný.

Rapper TrickyRapper TrickyKlíčová slova: kultura, filmy, Oscar, knihy, hudba


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
22,060
28,890
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější