nahoru

5 nejoblíbenějších filmů od režiséra Svěráka

tsch6. února 2016 • 16:00
5 nejoblíbenějších filmů od režiséra Svěráka
foto: ČTK/Kamaryt Michal

Režisérovi Janu Svěrákovi už není padesát, dnes slaví narozeniny. Podle Česko-Slovenské filmové databáze je v žebříčcích 23. neoblíbenější režisér a přezdívá se mu český Steven Spielberg. Skoro všechny jeho filmy se staly kultovními, nebo se nějak nesmazatelně zapsaly do českého povědomí, ne-li i do světového. Které jsou podle diváků ty nejvíce top?

Obecná škola (1991) / 89 %

Na prvním místě je Obecná škola. Nesmrtelná klasika, která si získala diváky atmosférou, vtipem i tvrďákem Igorem Hnízdem. Podle některých už možná Jan Svěrák nikdy tenhle film nepřekoná. Mimochodem, víte, že ve filmu si zahráli i tři slavní čeští režiséři? Irena Pavlásková, Karel Kachyňa i Jiří Menzel. Mohl si v něm zahrát i bývalý prezident Václav Klaus. Byla pro něj připravená role s jedinou replikou: „Zaplatili?“ K nabídce se ale nevyjádřil.

Ropáci (1988) / 88 %

Je to skoro legrační, ale na druhém místě je podle hodnocení film Ropáci, který je jen studentským snímkem a je vlastně úplným začátkem kariéry Jana Svěráka. Jedná se o dvacetiminutový dokument, který byl v roce 1988 oceněn Oscarem ve studentské kategorii. Jediné dílo v této pětce, ke kterému si Jan Svěrák napsal sám i scénář.

 

Kolja (1996) / 86 %

Oscarový film, který získal i Zlatý globus v roce 1996 a 12 Českých lvů, asi není třeba představovat. Všichni ho viděli a všichni ho znají. Je zvláštní, že tolik oceněný film, který vyniká svou lidskostí, je podle hodnocení diváků až na třetím místě režisérovy tvorby. Přitom ještě 45 týdnů (!) po svém prvním uvedení do kin byl mezi třemi nejnavštěvovanějšími snímky v České republice.

Tmavomodrý svět (2001) / 80 %

Mnoho členů štábu věří, že scénář pak vykradli tvůrci amerického velkofilmu Pearl Harbour. Po úspěchu Kolji Svěrák uzavřel se společností Miramax smlouvu, která ji opravňovala nahlédnout do jeho scénáře dalšího filmu, který bude chystat. A pak proč se náměty válečných trháků podobají jako vejce vejci.

 

Vratné láhve (2006) / 76 %

Podzim života v dalším filmu s typickou svěrákovskou poetikou a znovu, stejně jako u všech předchozích velkých filmů, spolupráce obou Svěráků. Než se vůbec tenhle film natočil, trvalo to tři roky. Za tu dobu totiž nechal Jan celkem pětkrát přepracovat scénář, než byl s dílem svého otce Zdeňka spokojen.

Anketa
Který film Jana Svěráka je nejlepší?
Obecná škola
44.5%
369
Ropáci
5.2%
43
Kolja
18.9%
157
Tmavomodrý svět
10.3%
85
Vratné láhve
21.1%
175

 

tsch


Klíčová slova: filmy, Svěrák


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
21,890
29,230
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější