nahoru
KulturaVideo
Pecky, jak je neznáte

Vše nejlepší, Wolfgangu Amadee. A tumáš svůj hit od bláznivých harmonikářů, swingařů a metaláků

Martin Valeš27. ledna 2016 • 06:00
Brian Setzer: Wolfgang's Big Night Out
Brian Setzer: Wolfgang's Big Night Out
• foto: 
Brian Setzer Orchestra

Wolfgang Amadeus Mozart slaví někde na onom světě dvěstěšedesátiny. Od časů, kdy jeho hity vládly Evropě, se mnoho změnilo, ale pořád je to superstar se spoustou fanoušků. A k těmto fanouškům se řadí i spousty experimentátorů. Přinášíme pár pokusů s Malou noční hudbou.

Malou noční hudbu, totiž formálně Serenádu č.13 pro smyčcový kvartet a kontrabas v G dur, dokončil Mozart ve Vídni v srpnu 1787. Původně byla určena pro dvoje housle, violu a cello, případně i kontrabas, ale jak vidno, dá se zahrát na cokoliv.

První střih pohled následujícího klipu vypadá tak nějak normálně, prostě varhany v kostele – pro vážnou hudbu nic neobvyklého. Jenže pak se přidají čtyři perkusisté (maďarská skupina Talamba) a je z toho originální jazz.

Jinačí perkuse přidal ke klasice jedinečný bubeník Mike Terrana. Tento Američan hrával se známými evropskými metalisty (Rage, Masterplan, Gamma Ray, Yngwie Malmsteen…), vedle metalu ale miluje i klasiku. A umí je zajímavě spojovat.

Není to jen studiový žertík, Terrana klasiku hraje i naživo: například s bývalou zpěvačkou Nightwish, Tarjou Turunenovou, vyrazil na turné Beauty and the Beat. Na něm se symfonickým orchestrem (a bez rockové kapely, tedy s výjimkou bicích) hráli klasické, rockové i popové pecky. A i když Terrana vypadá jako indiánský válečník, je v srdci extrovertní komediant.

Obvykle to ale bývají kytaristé, kteří spojují klasiku s metalem. Povedené je třeba provedení italské powermetalové kapely Skylark.

Svižnější oldschoolový dixieland ze serenády udělal Allotria Jazz Band z Mnichova.

A do moderního swingu skladbu převedl kytarista Brian Setzer se svým big bandem. S ním natočil rovnou celé album předělávek vážné hudby, jehož jméno odvodil právě od Mozartova hitu - Wolfgang's Big Night Out.

Originální hybrid se hrál v Rusku roku 2013. Dohromady se dala dvě uskupení, jež se obě jmenují Musette – totiž petrohradský Musette Ensemble a komorní orchestr Musette z Omsku. Normálně se věnují klasice, ale v rámci tohoto vystoupení pod názvem μΖ² (čteno muzet na druhou, nebo tak něco) smíchali klasiku s jazzem, šlágrem, polkou a bůh ví čím vším ještě.

Všechny předchozí verze se liší jak nebe a dudy, ale něco mají společného: chybí jim slova. Napravil to rockový komediant Jack Black se svou kapelou Tenacious D, což je původně on, Kyle Gass a jedna až dvě akustické kytary. Právě o Gassově krutopřísnosti pojednává pecka jménem Classico, kde míchají Mozarta, Bacha a Beethovena. Vznikl k ní klip ne nepodobný starým pornopohádkám a také se objevila v hudební komedii Tenacious D in The Pick of Destiny (česky Králové ro(c)ku).Klíčová slova: rock, Mozart, hudba, covery


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,040
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější