nahoru
Kultura
Pecky, jak je neznáte

Hotel California zůstane navždy smutný. Navzdory pokusům všech žánrů

Martin Valeš19. ledna 2016 • 21:30
Eagles na vrcholu slávy. Vynesl je tam Hotel California.
Eagles na vrcholu slávy. Vynesl je tam Hotel California.
• foto: 
Profimedia.cz

V pondělí zemřel kytarista kapely Eagles Glenn Frey. Svět si jej bude pamatovat díky melancholickému hitu Hotel California. A také řada muzikantů, kteří si s touto peckou pohráli po svém. Ale smutek z ní nikdo dostat nedokázal.

Muziku k Hotelu California napsal Don Felder, o text se postarali spoluhráči Don Henley a Glenn Frey, jenž v pondělí zemřel v 67 letech po boji s řadou nemocí. Píseň zní sice nostalgicky, ale není o vzpomínání na šťastnou minulost ve slunné Kalifornii, nýbrž o zmaru, drogách a temných stránkách showbyznysu v Los Angeles.

Magazín Rolling Stones zařadil Hotel California na 49. příčku nejlepších songů všech dob, Rock’n’rollová síň slávy ji má na seznamu 500 písní, které utvářely rock. Zvlášť oceňováno je i kytarové sólo. A díky tomu všemu Eagles Grammy a zařadili se mezi nejprodávanější americké muzikanty. I když se tři roky po vydání svého velehitu, v roce 1980, rozpadli. Opět dohromady se dali před dvaceti lety a inspirují dodnes, napříč žánry.

Ještě smutnější náladu dodala zpěvačka Typh Barrowová. I díky doprovodu klavíru; jinak celou písničku utáhne svým „černým“ hlasem.

Úplně bez nástrojů pak funguje kubánská skupina Vocal Sampling. Tedy bez reálných nástrojů, ale všechny suplují vlastními ústy a dalšími orgány. A dodávají ještě spoustu záhadných zvuků, které snad žádný nástroj neumí.

Z gruntu song předělal (nejen) filmový skladatel Karl Anderson. Hutný metal se vám nemusí líbit, ale uznejte, že to provedení funguje. Už jen instrumentální pasáž si o to říkala…

Al B. Sure! písničku trochu zmodernizoval (v roce 1990), ale i v jeho R&B podání zůstala stejná nostalgická atmosféra.

 

Stejně dobře hit funguje jako flamenco a ve španělštině, jak ho nahráli slavní Gipsy Kings. Jejich verze se mimochodem objevila ve filmu Big Lebowski.

Ještě víc k world music song posunul Farhad Besharati, perský hráč na kánún.

Elektroniku přidali britští experimentátoři Alabama 3.Klíčová slova: rock, covery


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější