nahoru

Expanze Číňanů do Hollywoodu: Ovládnou Batmana i jurské dinosaury

tsch12. ledna 2016 • 14:00
Temného rytíře uchvátí Číňané.
Temného rytíře uchvátí Číňané.
• foto: 
Profimedia.cz

Kontrolní podíl hollywoodského studia Legendary Entertainment, které má na triku trháky jako Jurský svět nebo třeba Batmana, přechází do rukou čínské společnosti Wanda Group.

Čínský konglomerát Wanda Group v úterý oznámil, že se dohodl na koupi hollywoodské filmové společnosti Legendary Entertainment asi za 3,5 miliardy dolarů, tedy v přepočtu 87 miliard Kč. Je to v tuto chvíli největší zahraniční kulturní akvizice Číny.

Předseda skupiny Wang Ťien-lin bude patrně prvním Číňanem, jenž bude ovládat část Hollywoodu. Jedná se o jednoho z nejbohatších čínských podnikatelů a jeho zájem o filmový průmysl už předznamenala koupě amerického řetězce kin AMC. Také vyvíjí za osm miliard dolarů studiový komplex přímo v Číně.

Společnost Legendary má pod svou hlavičkou řadu úspěšných titulů, jako je Jurský svět, Počátek, batmanovskou trilogii Temný rytíř nebo Pařbu ve Vegas. Podle firmy vydělala na filmech celosvětově více než 12 miliard dolarů.

Čínská skupina kontrolní podíl pořídila nejen kvůli duševnímu vlastnictví, ale proto, aby na poli globálního průmyslu měla větší možnost prosazení. „Legendary pomůže ještě zvýšit obchodní příležitosti pro rychle rostoucí čínský trh,“ prohlásil k převzetí společnosti Wang.

Ostatně Temný rytíř v Číně také operoval. Paradoxně právě tento film do čínských kin normálně nešel:

tsch


Klíčová slova: Hollywood, batman, jursky svet, filmy


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější