nahoru

TEREZA SPÁČILOVÁ: Výkaly v televizi aneb co trumfne i trenky nad Hradem

Tereza Spáčilová23. září 2015 • 11:30
TEREZA SPÁČILOVÁ: Výkaly v televizi aneb co trumfne i trenky nad Hradem
foto: ČTK

Trenýrková “standarta” nad prezidentským sídlem je sice velká frajeřina, té největší se ovšem angažovaní recesisté dopustili dávno před causou Hrad: konkrétně v momentu, kdy vymysleli jméno Ztohoven. 

Uvědomila jsem si to, když jsem včera večer zapnula zpravodajskou čtyřiadvacítku. S dojemně vážnou tváří ho tam zrovna pronášel Lukáš Dolanský v Událostech, komentářích.

“Oztošest” se však od neděle “hovnuje” i na dalších, zdaleka ne pouze veřejnoprávních programech. Když si dáte tu práci a spočítáte, kolikrát od vypuknutí “kauzy” už slovo Ztohoven televize použily, dojdete rozhodně k vyššímu číslu, než je ona stovka v názvu. Dominuje přitom hlavně ve vysílání veřejnoprávních stanic, tedy přesně tam, kde se slušnost hlídá nejúzkostlivěji.

Nemůže za to překvapivě ani tak četnost zpravodajských relací, jako spíš známý nešvar českého mediálního minirybníčku, totiž potřeba vytěžit každé téma do mrtě. Co na tom, že mezi nosností obsahu a věnovaným časem často existuje výrazný nepoměr - i červené trenýrky si zaslouží být rozpitvány odborníky, že.

Netradiční standartě tak Česká televize vyhradila nejen několikero přímých zpravodajských vstupů, ale i jeden Hydepark a část Událostí, komentářů. “Novému” slovíčku dokonce učí i děti: stačí, když se před Večerníčkem podívají s rodiči na zprávy.

Když jsem si svou dávku exkrementů dopřávala včera, měla jsem za sebou čerstvé setkání s režisérem Petrem Zelenkou a jeho (báječným) novým filmem Ztraceni v Mnichově. Ten jako by mi pořád běžel před očima: obsahuje totiž scénu, v níž Jakub Železný zpovídá papouška a drží přitom stejně obdivuhodně kamennou tvář, jako jeho kolegové bojující s termínem Ztohoven.

Trochu pana režiséra podezřívám, že má prsty i v těch trenýrkách. Sice se zapřísahal, že ne, ale v očích měl lítost a vsadím se, že někde v batohu i sedák.

PS: Dost by mě zajímalo, co při sledování reportáží o Ztohoven prožívají členové skupiny. Jestli je každé to “Ztohovno” pronesené s nezaměnitelně dramatickým akcentem baví tak, jako mě. Nad upřímnou záškodnickou radost není - a mají ji na doživotí.

Členové Ztohoven se chystají vyvěsit trenky na HradČlenové Ztohoven se chystají vyvěsit trenky na Hrad

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: zapnutá bedna


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,720
22,080
29,350
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější