nahoru

Tetka s kérkou a centrum Leninovy geniality

Kateřina Kadlecová27. srpna 2015 • 08:00
Kniha Tetovaná teta
Kniha Tetovaná teta
• foto: 
Archív

Legrační verše pro děti a dospělé mladé duchem přinášejí tetovaná teta a strýcovaný strýc. V češtině také po čtvrtstoletí vyšla „černá komedie o šedé hmotě mozkové“, jak román Leninův mozek charakterizoval britský deník Independent.

Tetovaná teta
Daniela Fischerová, Jaromír Plachý: Tetovaná teta

„Mám doma bonsaj, smrček v kalíšku./ Je menší než můj prostředníček./ A pod tím smrčkem kouká z pelíšku/ úplně malý bonzajíček.“ Daniela Fischerová, známá dramatička, scenáristka a spisovatelka, vydala u Meandru stostránkovou, vtipnou, místy trochu bláznivou, radostnou sbírku veršů, plnou překvapivých jazykových hříček a úsměvných příběhů. Její Tetovaná teta navazuje na nejkrásnější českou poezii pro předškolní a mladší školní děti; nezaostává za dobou a kromě ufonů, tvorů z hororů, příbuzných jak z Addamsovy rodiny a oživlých rostliňáků nabízí jazykolamy a zvířátkolamy. Knížku moc pěkně ilustroval a graficky upravil Jaromír Plachý, mj. animátor počítačové hry Botanicula i klipů dua DVA. Nakladatel v anotaci popisuje poezii Tetované tety jako „nonsensovou“ a něco na tom bude, Hiršal, Frynta a Morgenstern by se zaradovali; ale hergot, jestli něco dává smysl a zároveň to dokáže zaměstnat všechny smysly a bránici k tomu, tak právě Tetovaná teta.

Leninův mozek
Tilman Spengler: Leninův mozek

Při četbě tohoto románu rozhodně nejezte. Zejména první stránky Leninova mozku jsou plné barvitě popsaných pitev obou hemisfér, řezání do mozkové kůry a sešívání kůže. Ve jménech všech těch vědců z počátku 19. století, kteří by rádi odhalili taje neurovědy a našli přesnou lokaci mozkových buněk geniality, se možná na počátku ztratíte, než si ony pány začnete googlovat a zjistíte, že Oskar Vogt a pár dalších Tilmanových postav skutečně existovalo a že jejich osudy mají styčné body s těmi románovými. Německý sinolog, spisovatel, publicista a popularizátor vědy Tilman Spengler publikoval tento svůj román, prozaickou prvotinu odhalující zákulisí vědecké práce před sto lety a ironizující poměry, které vedly k národněsocialistickému hnutí, už před čtvrt stoletím. České nakladatelství Pragma ho vydalo těsně před letními prázdninami.


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější