nahoru

O temné duši amerického venkova

Kateřina Kadlecová23. července 2015 • 08:00
Knihy Zátiší s kousky chleba a Galveston
Knihy Zátiší s kousky chleba a Galveston
• foto: 
Archív

Dnes se podíváme na zoubek dvěma skvělým americkým románům, v nichž život začíná v šedesáti – respektive v okamžiku smrtelné diagnózy. 

Galveston
Nic Pizzolatto: Galveston

Americký scenárista, producent a prozaik Nic Pizzolatto nám ukázal už svými scénáři k oběma řadám Temného případu, jednoho z nejlépe hodnocených televizních seriálů všech dob, že umí pěkně zatřepat smrtelníkem. Ať už svým hrdinou, nebo divákem, nebo čtenářem. Jeho první (a snad ne poslední) publikovaný román, Galveston z roku 2010, vydal Knižní klub v českém překladu před necelým měsícem – svůj příběh v něm po jedenadvaceti letech vypráví Roy Cady, přesněji to, co zbylo z někdejšího vymahače dluhů a občasného nájemného vraha po útoku rakoviny, alkoholu, špatných ženských, dobře mířených ran a pěsti osudu. Jeden z nejlepších noirových románů, co jsem kdy četla, nás zavede hluboko do střev amerického Jihu, do tajemné a vlastně trochu zrůdné krajiny kolem louisianského jezera Charles, kde se svého času proháněli divocí detektivové Woody Harrelson a Matthew McConaughey (v první řadě Temného případu na HBO) a kde před třiceti lety trávil neradostné dětství i malý Nic Pizzolatto. Právě znalost terénu i žánrových vzorů, vzorně úsečný a cynický styl, hrdinové jako živí a napínavé mezihry v řadě nechutných zabijaček dělají z Galvestonu parádní čtení nejen na dovolenou. A ano, na tenhle román je vážně lepší vzít si dva tři dny volno – ctitel kvalitní krimi ho neodloží, dokud nedočte až do hořkého konce, do poslední kapky krve, do posledního muže.

Zátiší s kousky chleba
Anna Quindlenová: Zátiší s kousky chleba

Americká spisovatelka a feministka Anna Quindlenová (62) před dvěma lety vydala román, svůj dosud sedmý, o šedesátileté americké fotografce a ikoně feministického hnutí Rebece Winterové. Ta sice reálně neexistuje, ale je popsána velmi věrně – však má také s autorkou mnoho společného. Někdejší novinářka Quindlenová rovněž získala své ostruhy a zásluhy už před řádkou let (držitelkou Pulitzerovy ceny za komentář je od roku 1992) a stejně jako její literární hrdinka má nárok na bilancování. I když těžko říct, zda i pro ni je její parádní byt v srdci Manhattanu příliš drahý a zda i jí dospěl potomek a odcizil se muž. A jestli se i ona musí bát, „že bude žít věčně v chudobě a její kariéra se stane pouhou poznámkou pod čarou v nějaké disertační práci, kterou nikdo nikdy nebude číst“… Román Zátiší s kousky chleba právě vydal Ikar ve čtivém překladu Simony Kláry Kučerové. Je určen především ženským, které tuší, že skutečný život začíná kolem šedesátky a že na romanci pro křídlovku není jedna nikdy příliš stará.

 


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější