nahoru

Zemřela britská autorka detektivek Ruth Rendellová, v češtině vyšly desítky jejich knih

ČTK3. května 2015 • 08:00
Ruth Rendellová
Ruth Rendellová
• foto: 
wikipedia.org

Ve věku 85 let zemřela v sobotu v Londýně známá britská autorka detektivních románů Ruth Rendellová. Napsala přes 60 knih, které byly přeloženy do více než 20 jazyků včetně češtiny. V lednu ji postihla mrtvice.

Debutovala v roce 1964 románem Smrt má jméno Doon, v němž vytvořila slavnou postavu detektiva Reginalda Wexforda, jehož příběhy se staly námětem úspěšného televizního seriálu.

Rendallová patřila ke komerčně vůbec nejúspěšnějším současným britským spisovatelům a psala také pod pseudonymem Barbara Vineová. Kritici podle BBC oceňují, že do detektivní literatury přinesla sociální a psychologický rozměr. Přes 20 jejích knih bylo zfilmováno.

Za své dílo získala řadu ocenění. V roce 1997 byla za zásluhy povýšena do šlechtického stavu. Rendellová patřila k nejproduktivnějším a nejprodávanějším současným autorům.

Řada jejích knih byla přeložena do češtiny a u našich čtenářů se těšila velké oblibě. Jmenujme například díla Bezejmenná oběť, Čas všechno zahojí, Démon v krabičce, Dům se schodištěm, Hra se smrtí, Jezero temnoty nebo Krkavčí krutost.

ČTK

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
22,000
29,360
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější