nahoru

Knížák napsal výbušnou knihu, ve které tepe do politiků i umělců, má výstavu a slaví 75. narozeniny

Viliam Buchert22. dubna 2015 • 14:00
Knížák napsal výbušnou knihu, ve které tepe do politiků i umělců, má výstavu a slaví 75. narozeniny
foto: © Jaroslav Kučera

Jeden z nejvýraznějších a kvůli svým některým politickým názorům i nejkontroverznějších českých umělců, výtvarník i hudebník Milan Knížák, oslavil v neděli 75. narozeniny. U této příležitosti byla v úterý zahájena výstava jeho děl „Příběhy“, ale i pokřtěna vzpomínková kniha „25 let v pichlavém sametu“. A v ní si Knížák skutečně nebere servítky a buší hlava nehlava do některých politiků, umělců i médií.

Výstava Příběhy probíhá v pražské galerii Nová síň a vzhledem k rozsahu samozřejmě prezentuje jen malou část tvorby Milan Knížáka. On sám k tomu říká: „Ze současné záplavy sofistikovaných instalací předstírajících propojenost s globálními problémy či abstraktních maleb a objektů, kde je těžko rozečíst nějaký obsah, samovolně vyplynula má touha malovat jednoduché obrazy s jednoduchým příběhem. Ale neumím namalovat obyčejný příběh se svojí jednoduchou krásou a tak používám ve svých obrazech slova, hesla, šifry, symboly a především se neuzavírám do témat, která hovoří jen o společnosti lidí.“

V rámci instalace jsou u některých Knížákových obrazů ve výstavní síti umístěny i sochy psů.

Při zahájení výstavy byla v úterý podvečer pokřtěna i nová kniha vzpomínek Milan Knížáka, která se jmenuje „25 let v pichlavém sametu“. Kmotrem díla byl exprezident Václav Klaus, kterému myšlenky Knížáka léta konvenují. A jak je u profesora Knížáka zvykem, strefuje se v knize velmi tvrdě do mnoha politiků i umělců. Od Václava Havla, přes režiséry Jana Svěráka či Jana Hřebejka, až po známou sběratelku umění Medu Mládkovou. Recenzi tohoto výbušného díla přinese Reflex.cz v nejbližších dnech.

Milan Knížák – výstava Příběhy; galerie Nová síň; Praha, Voršilská 3; www.novasin.org; výstava potrvá od 22. dubna do 15. května.


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější