nahoru

Jamie Dornan z 50 odstínů šedi bude natáčet v Praze. Zahraje si jednoho z výsadkářů, kteří zabili Heydricha

ČTK, vib3. března 2015 • 12:06
Jamie Dornan
Jamie Dornan
• foto: 
Profimedia

Britský režisér Sean Ellis natočí film Anthropoid o stejnojmenné operaci československých výsadkářů, kteří v květnu 1942 provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Hlavních rolí se podle portálu hollywoodreporter.com ujmou herci Cillian Murphy a Jamie Dornan, který naposledy ztvárnil Christiana Greye ve snímku Padesát odstínů šedi.

Začátek natáčení v Praze je plánován na červenec. Za českou stranu se na produkci snímku budou podle hollywoodreporter.com podílet David Ondříček a Kryštof Mucha. Podle informací Reflexu.cz je ale ještě potřeba mnoho věcí při přípravě filmu dořešit a dotáhnout.

Atentát na Heydricha 27. května 1942 provedli Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří na "kata českého národa", jak byl zastupující protektor označován, zaútočili v ostré kobyliské zatáčce. Gabčíkovi sice v rozhodné chvíli selhal samopal, Kubišovi se však podařilo odpálit granát, který Heydricha vážně zranil. Dne 4. června pak na následky zranění zemřel.

Po rozsáhlém pátrání se Němcům kvůli zradě výsadkáře Karla Čurdy podařilo najít úkryt atentátníků v kryptě pražského chrámu Cyrila a Metoděje, kde Kubiš s Gabčíkem a pěti dalšími výsadkáři po urputném boji padli.

Zlikvidování Heydricha podpořilo postavení exilové vlády v Londýně, zároveň ale vyvolalo rozsáhlé nacistické represivní akce vůči Čechům. Nacisté v odvetě vypálili obce Lidice a Ležáky.

V roce 1964 vznikl o operaci Anthropoid československý film Atentát, který režíroval Jiří Sequens starší. V roce 1975 pak o atentátu na Heydricha natočil britský režisér Lewis Gilbert snímek Operace Daybreak, který však obsahuje řadu historických nepřesností.

ČTK, vib

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější