nahoru

Největšími favority na Oscara jsou filmy Birdman a Chlapectví

ČTK, ref20. února 2015 • 11:00
Z filmu Birdman
Z filmu Birdman
• foto: 
Profimedia.cz

Největším favoritem na zisk amerického filmového ocenění Oscar v hlavní kategorii nejlepší film je snímek Birdman. Šanci uspět má i režisér této černé komedie z hereckého prostředí Alejandro González Iňárritu. Celkem je film nominován v devíti kategoriích. Velkým konkurentem mu je ale dramatický snímek Chlapectví a nečekaně překvapit by mohl i Americký sniper v režii Clinta Eastwooda. Slavnostní vyhlašování držitelů zlatých sošek se uskuteční v neděli večer místního času v Los Angeles.

O ocenění za nejlepší film usilují ještě snímky Grandhotel Budapešť, Kód Enigmy, Selma, Teorie všeho a Whiplash. Důležitým ukazatelem pro filmové Oscary bývají Zlaté glóby, které se udílely na začátku ledna. Tehdy si Zlatý glóbus v kategoriích nejlepší filmové drama, nejlepší režisér a nejlepší herečka ve vedlejší roli pro Patricii Arquetteovou odneslo právě Chlapectví. Film je příběhem o dospívání jednoho chlapce a režisér Richard Linklater ho natáčel 12 let se stejnými herci.

Birdman (Ptačí muž) tehdy získal cenu v prestižní kategorii nejlepší scénář a oceněn byl i Michael Keaton jako nejlepší herec v hlavní roli. Proměnil tak jen dvě ze sedmi nominací, což bylo pro tvůrce snímku velkým zklamáním, napsala tehdy světová média. Po malém počátečním zaváhání se ale vše změnilo v následujících týdnech, kdy snímek posbíral hned několik dalších filmových ocenění.

Birdman vypráví příběh herce Riggana Thompsona, který se po úspěšné roli filmového hrdiny Birdmana pokouší prosadit v divadle na Broadwayi. Při udílení cen filmových kritiků v polovině ledna tragikomedie zabodovala hned v sedmi kategoriích, hlavní poctu pro nejlepší film si nicméně odneslo Chlapectví. O pár dní později ale získal film hlavní cenu amerického Sdružení filmových a televizních herců (SAG) a následně si sám Iňárritu odnesl i ocenění americké Asociace filmových režisérů (DGA) pro nejlepšího režiséra.

Pro cenu za nejlepšího herce mnozí favorizují kromě Michaela Keatona i britského herce Eddieho Redmaynea. Ten ztvárnil ve filmu Teorie všeho tělesně postiženého slavného vědce Stephena Hawkinga. Sošku pro nejlepší herečku v hlavní roli má šanci získat Julianne Mooreová za roli ženy potýkající se s Alzheimerovou chorobou ve snímku Still Alice.

Mezi snímky nominovanými na nejlepší neanglicky mluvený film bude chybět český zástupce Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové, který se loni v prosinci nedostal do užšího výběru. Filmoví kritici předpovídají, že sošku by si v této kategorii mohl odnést ruský snímek Leviatan, který je kritickým obrazem státem a církví organizovaného útlaku v Rusku. Polský snímek Ida je nominován v této kategorii i za kameru.

V kategorii celovečerní dokument je navržen snímek CitizenFour Laury Poitrasové o bývalém zaměstnanci amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi, který upozornil na plošné sledování komunikace, jež tyto služby provádějí. Nominován je i dokument o fotografce Vivian Maierové, stejně jako snímek o závěru války ve Vietnamu (Last days in Vietnam, Poslední dny ve Vietnamu) nebo snímek Wima Wenderse o brazilském fotografovi Sebastiãu Salgadovi Le Sel de la terre (Sůl země).

Již 87. ročník udílení Oscarů bude moderovat herec Neil Patrick Harris, známý především z oblíbeného televizního sitcomu Jak jsem poznal vaši matku. Celkem se budou udílet ceny ve 24 kategoriích.

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,390
20,710
28,990
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře