nahoru

Výjimečné povídky Updikea a Murakamiho, populárních velikánů moderní literatury

Kateřina Kadlecová8. ledna 2015 • 08:00
Podivná knihova, Tátovy slzy a jiné povídky
Podivná knihova, Tátovy slzy a jiné povídky
• foto: 
Archív

Haruki Murakami pro mladší čtenáře a na mnohonásobně menším prostoru než obyčejně: labyrint knihovny, životní zkouška, přízrak krásné dívky a zdatný kuchař v ovčím rounu. A před šesti lety zesnulý John Updike, mistr žánru povídky, se zaměřil na stáří a umírání.

knižní čtvrtek
John Updike: Tátovy slzy a jiné povídky

Jeden z nejvýznačnějších amerických prozaiků 20. století zemřel 27. ledna před šesti lety, jeho posmrtně vydaný soubor osmnácti povídek vychází v překladu nestora české translatologie Miroslava Jindry v Pasece až nyní. John Updike je u nás nesmírně oblíbený a z jeho rozsáhlého díla bylo dosud přeloženo šestnáct knih. Tátovy slzy a jiné povídky jsou strhující, výtečné: ukazují americká maloměsta tak, jak už pěkných pár let nevypadají, a noří se do duší jejich stárnoucích obyvatel, nostalgicky se ohlížejících za svými láskami, sexuálními eskapádami, rozvody, zemřelými rodiči, za studii na prestižních univerzitách východního pobřeží. Stáří čeká na smrt a čas plyne – v povídkách kompozičně propracovaných a nasycených dějem i v textech, které jsou spíše črtami, i když stylově cizelovanými. Je rozkoš číst o obyčejných životech popsaných tak neobyčejně.

knižní čtvrtek
Haruki Murakami: Podivuhodná knihovna

Deset let stará povídka zřejmě nejpopulárnějšího japonského spisovatele současnosti (u nás se doposud prodalo více než čtvrt milionu výtisků Murakamiho knih) je, pokud dobře počítám, jedenáctým dílem, které během dvanácti let vyšlo v češtině tomuto milovníkovi běhání, jazzu, koček, ptáků a ženských uší. Podivuhodná knihovna je docela krátká próza, která stejně jako předloňský Spánek vyšla v luxusním provedení u Odeonu, v překladu Tomáše Jurkoviče, s ilustracemi německé výtvarnice Kat Menschikové. Držitel Kafkovy ceny z roku 2006 představuje naprosto kafkovský příběh pro dětského nebo dospívajícího čtenáře, svou obvyklou postmoderní fikci se surreálnými, fantaskními prvky: školák jde vrátit knihy do městské knihovny, a když si chce půjčit další, zlovolný dědek na něj nastraží léčku. Obskurní ovčí mužík a krásná němá dívka mizející jako sen, labyrint chodeb a nevratné změny v osudu obyčejného kluka. Příhodný dárek pro hloubavého teenagera.


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější