nahoru

Calvin a Hobbes končí, Sherlock je ovšem nesmrtelný

Richard Klíčník11. září 2014 • 08:00
Knižní čtvrtek
Knižní čtvrtek
• foto: 
Archív

Také komiksy o prázdninách zažívají okurkovou sezonu, ale tu a tam se vyskytne pozoruhodný titul. Někdy i dva. Sherlock Holmes francouzského původu řeší případ roky po incidentu u vodopádů a Calvin s Hobbesem končí i v češtině.

Svět je kouzelný
Bill Watterson: Calvin a Hobbes 11 – Svět je kouzelný

Calvin a Hobbes. Kluk a tygr, nerozlučná a bezmezně vtipná a vynalézavá dvojka. Hrdinové stripů Billa Wattersona v překladu Richarda Podaného u nás zdomácněli. O to větší je proto překvapení, že i v českém jazyce jsme na konci. Úplném. Když Watterson v závěru roku 1995 po deseti letech kreslení stripů a na absolutním vrcholu slávy prohlásil, že s tím právě sekl, měli to fanoušci i vydavatelé za jeho první nepovedený šprým. Ale autor jednoho z nejúspěšnějších stripů v historii to myslel naprosto vážně. Spisy Calvina a Hobbese (ano, skutečně se jmenují po filozofech Janu Kalvínovi a Thomasu Hobbesovi) čítají jedenáct knih a jsou nadupané vtípky, které ocení každý, kdo byl aspoň jednou v životě malý. Poslední svazek vyšel v nakladatelství Crew více než symbolicky na samém konci prázdnin. Právě jimi pro šestiletého Calvina končí celý svět, který je prostě kouzelný. Ale nebojte se, těch jedenáct knih se dá číst pořád dokola. Už dvacet let.

Holmes
Cecil a Luc Brunschwig: Holmes (1854/┼1891?)

Zajímá vás, co se dělo po událostech u Reichenbašských vodopádů (4. května 1891), kde v souboji s padouchem všech padouchů údajně zahynul dnes paradoxně nesmrtelný Sherlock Holmes? Francouzští tvůrci na to šli od lesa. Doyla mají načteného i pozpátku, a tak se v komiksu opírají do každých nedovřených dveří, které slavný spisovatel zapomněl zabednit. S velkým nadšením se noří do historie rodiny Holmesových; dozvíte se dokonce, jak se seznámili rodiče detektiva s lulkou a houslemi, ukáže se, že drogy jsou špatné, a navíc zjistíte, kdo je ve skutečnosti Moriarty… A abychom nezapomněli – také to, že Arthur Conan Doyle byl vlastně literárním agentem Dr. Watsona! Skvěle nakreslený komiks je stejnou měrou pietní jako příjemně drze heretický. Je evidentní, že revizí Sherlocka Holmese nikdy nebude dost a potřebu vyjádřit se k jeho mýtu (čili étosu prvního moderního hrdiny) budou pociťovat další a další umělci. Jednu výtku k českému vydání ovšem máme: nakladatelství Meander vypadly v Sherlockově dlouhém dopise Watsonovi všechny znaky s českou diakritikou. A to je hanba.

Richard Klíčník


Klíčová slova: reflex, knihy


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 

+ dárek navíc
K předplatnému dárek navíc

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
22,080
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější