nahoru

Shockova nová próza a Zelenkovy staré dobré hry

Kateřina Kadlecová17. července 2014 • 14:00
knižní čtvrtek
knižní čtvrtek
• foto: 
Kosmas

Pražský mimoestablishmentový literát a výtvarník Viki Shock po osmi letech vydal novou knížku. A známému filmovému i divadelnímu režisérovi a scenáristovi Petru Zelenkovi vyšla šestice dramat.

knižní čtvrtek
Viki Shock: Zahradníkův rok na hřbitově

Drobná, jen o málo více než stostránková knížka skrývá poznámky o roce života Hektora Hnípala (podobnost tohoto zvláštního jména s tím autorovým občanským, jež zní Viktor Pípal, zdaleka není tak náhodná, jak tvrdí předsádka knihy; autor a jeho hrdina se shodují i profesí, věkem, fyziognomií, jak je v knížce popsaná, atd.). Hektor pracuje jako „zahradník“ na hřbitově, je tak trochu literátem a zároveň „trpí sádrovou nemocí, jinak řečeno má slušný náběh na bystu“ – rád by totiž po sobě cestou na literární Parnas zanechal stopu. Místy docela vtipná, sebeironizující prózička o osmi kapitolkách je sice trochu příliš popisná a chudá na zápletky, ale každopádně je zajímavým svědectvím o jednom možném alternativním osudu. A navíc: konečně se člověk dozví, kde se melou spálení nebožtíci a jak vypadá organizace cikánského pohřbu, že urnám se v hrobnické profesi říká granka a že pandán k pracujícímu důchodci, tzv. prduchovi, tvoří pracující seniorka, zkráceně „prase“. Knížku právě vydalo nakladatelství Clinamen.

knižní čtvrtek
Petr Zelenka: Obyčejná šílenství

Po Spacích vadách Radky Denemarkové a sebraných hrách Davida Drábka, Karla Sidona nebo Pavla Landovského vydává nakladatelství Akropolis i svazek šesti dramat Petra Zelenky z let 2001–2012. Zelenka je možná známější jako režisér filmový (Příběhy obyčejného šílenství – ty jsou mimochodem ve formě hry v knize také přítomny –, Knoflíkáři, Rok ďábla atd.), ale jeho hry se vám teď, o divadelních prázdninách, budou číst jako ty nejlepší povídky. Jsou zábavné, plné absurdních příběhů, které se dějí interesantním, často trochu zvráceným hrdinům, a přitom v nich čtenář najde kritiku společnosti, médií i sebe samotného. Do Dejvického divadla se těžko shánějí lístky, takže Teremina i Dabing Street uvidíte (na stránkách knihy) možná úplně poprvé. Totéž platí pro Očištění, Odjezdy vlaků nebo Ohrožené druhy.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 

+ dárek navíc
K předplatnému dárek navíc

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
22,080
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější