nahoru

Cesta Bohumilem Hrabalem i C. G. Jungem

Kateřina Kadlecová15. května 2014 • 08:00
Knihy
Knihy
• foto: 
Archív

Dneškem začíná čtyřdenní svátek literatury a knižního byznysu, veletrh Svět knihy. Vy, kteří nemíříte na besedy, autorská čtení, přednášky a autogramiády na pražské Výstaviště (nemohu pravidelné čtenáře rubriky Knižní čtvrtek nepozvat na dnešní debatu s výbornou vlámskou prozaičkou Annelies Verbeke, kterou mám tu čest ve 14.00 moderovat), čtěte: dobrodružství jednoho z nejoblíbenějších českých spisovatelů, Bohumila Hrabala, očima jeho přátel, žáků a spolustolovníků a také knižní rozhovor dvou předních intelektuálů o C. G. Jungovi a jeho odkazu.

ARCHIV
Tomáš Mazal, Václav Špale a kol.: Via Hrabal

Kniha vzpomínek Via Hrabal (vyd. Novela bohemica) je naprostou nezbytností pro knihovny milovníků „dědečka Hrabala“, Bohouše čili Bogana, za jehož stoletým výročím narození jsme se před dvěma a půl měsíci ohlédli. Hrabalův přítel, publicista a editor Tomáš Mazal, si objednal reflexe, úvahy, dopisy a vůbec u pětačtyřiceti osobností včetně Pétera Esterházyho, Josky Skalníka, Vlasty Třešňáka, Ludvíka Vaculíka, Milana Kundery, Iva Krobota, Václava Cílka nebo Jiřího Menzela. Báječného pábitele (wordovský opravář to slovo mění na „vábitele“ – ostatně proč ne) tak čtenář pozná na téměř třech stech stran ze všech možných úhlů – v jeho hlučné samotě, za stolem U Kocoura, U Zlatého tygra, jakožto objekt literárního bádání, jako rodinného příslušníka, jako vzývaného Mistra, jako uctívaného učitele. „Myslím si, že to byl největší český spisovatel,“ napsal o něm Josef Škvorecký… Kniha Via Hrabal je navíc nádherně vypravená: výtvarník Václav Špale, velký Hrabalův ctitel a propagátor, si dal na grafice čtvercové brožované publikace setsakramentsky záležet: „Via Hrabal přece nekončí.“

ARCHIV
James Hillman, Sonu Shamdasani: Nářek mrtvých

Odpíchli se od Jungovy fenomenální Červené knihy, skončili u odkazu křesťanství, u našeho vztahu k mrtvým a k minulosti, u původu kreativity a podstaty snění. Nářek mrtvých. Psychologie po Jungově Červené knize (vyd. Portál v překladu Ondřeje Fafejty) je pozoruhodný záznam dialogu, přesněji čtrnácti rozhovorů, dvou význačných akademiků – před dvěma lety zesnulého psychologa-jungiána Jamese Hillmana a editora a spolupřekladatele Červené knihy, historika psychologie Sonu Shamdasaniho, jemuž Portál loni vydal též publikaci C. G. Jung – Život v knihách. Podobně jako v případě knižní rozpravy Umberta Eca a Jeana-Clauda Carriera Knih se jen tak nezbavíme se i v této rozmluvě stírá role tazatele a dotazovaného, i zde je nutné absolutní ponoření do textu a shovívavost k občasnému opakování téhož tématu/motivu. Pro jungiány absolutní nutnost!
Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,040
28,900
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější