nahoru

Hledání manželky, peněz a pachatele vraždy ve třech dobrých románech

Kateřina Kadlecová3. dubna 2014 • 11:00
Hledání manželky, peněz a pachatele vraždy ve třech dobrých románech
foto: Archív

V rozpuku jara se sluší přečíst si něco lehčího o lásce, k čemuž nám dopomůže román od protinožců. Načež přijde něco těžšího, ale taky o lásce (a o různých peripetiích nabývání majetku), tentokrát z „rozvojové Asie“. A jedna dobrá detektivka k tomu – pro změnu ze středověké Anglie.

Projekt manželka
Graeme Simsion: Projekt manželka

Líbila se vám Terapie láskou? Ať film, nebo román? Já jen, že nakladatelství Fortuna Libri vydalo knihu, která ve vás zanechá dost podobný pocit, i když je malinko méně romantická a o něco vtipnější. V debutu australského spisovatele Graema Simsiona Projekt manželka se vyskytuje psychická porucha i závislost na sexu jako ve zmíněné Terapii láskou – potrhlý mladý vědec vykazující znaky Aspergerova syndromu hledá vhodnou choť a pro stromy nevidí les; u všeho udává velmi přesné časové údaje, což je postupem děje malinko otravné, a taky má standardizovaný stravovací systém. Prostě funguje jako robot. Aspoň dokud nepotká Rosie, která by jeho dotazníkem jakožto potenciální manželka nikdy neprošla… Nechci být generově nekorektní, ale přece jen: tuhle decentně vtipnou knihu doporučuju spíš ženám.

Jak nechutně zbohatnou v rozvojové Asii
Mohsin Hamid: Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii

Útlý román anglicky píšícího Pákistánce Mohsina Hamida má název jako nějaká kniha osobního rozvoje, ale nenechte se zmást. I když je příběh o tom, jak chudák k bohatství přišel, ale láska mu unikala, psán z přesně té neosobní perspektivy různých příruček a hlavní hrdina je označován pouze jako NĚKDO, jde o knížku vyvolávající silné emoce. Spisovatel Mohsin Hamid, který vystudoval Princeton a Harvard a narodil se do bohaté rodiny a měl být vlastně právníkem, se rozhodl ve své třetí knížce zprostředkovat čtenáři, jak to chodí v těch přelidněných chudých zemích daleko na východě. Kromě vskutku inovativní formy nabízí román Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii (vydal Odeon) i silný obsah: dohodnutá manželství, život pracující hlavy rodiny daleko od svého klanu, jehož členové živoří na prašných cestách v rozdrbaných chatrčích, nezřetelnou hranici mezi „modelingem“ a „prostitucí“, obchod s přepalovanými dévédéčky i pitnou vodou, všudypřítomnou korupci a znovushledání dvou čistých, i když nešťastných duší.

Křivopřísežník
Martin Jensen: Křivopřísežník

Křivopřísežník, detektivní román ze středověké Anglie od dánského učitele a dnes úspěšného romanopisce Martina Jensena, navazuje na úspěšný první díl volné pentalogie, Královy psy (obojí vydal Plus). Také v tomhle čtivém, napínavém příběhu se setkáme se dvěma amatérskými detektivy – iluminátorem a bývalým mnichem Winstonem a jeho sluhou, vypravěčem Halfdanem –, ale i dánským králem Knutem a Winstonovou milou, hostinskou Alfildou. Ocitáme se na počátku druhého tisíciletí, takže čtenáře čeká spousta krve, velká moc církve, divná vikinská jména a jejich divocí nositelé a – a to je jediná kritická připomínka, kterou si tahle knížka zaslouží – vzhledem k žánru možná až příliš náročné exkurzy do dobové politiky.Klíčová slova: reflex, knižní čtvrtek


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,860
22,200
28,930
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější