nahoru

O Oscarech rozhodují většinou bílí muži, kterým je hodně nad 50 let

Daniel Baret2. března 2014 • 10:43
Oscar 2014
Oscar 2014
• foto: 
ČTK

Favorité filmových Oscarů jsou podle kritiků letos zejména díla 12 let v řetězech, Gravitace a Špinavý trik. Stanice BBC se ale podívala na udělování nejprestižnějších světových filmových cen (proběhne v noci z neděle na pondělí) i trochu jinak. A pohled je to zajímavý.

V americké Akademii filmových umění a věd je kolem 6000 lidí, kteří o Oscarech hlasují. Z nich bylo více než 85 procent lidí starších 50 let, v naprosté většině to byli běloši a více než tři čtvrtiny tvořili muži. To dnes samozřejmě vůbec neodpovídá profilu diváků, kteří vidí filmy v kinech. Je zřejmé, že to pak ovlivňuje výsledky. Diváci by určitě hlasovali jinak.

Například někteří odborníci tvrdí, že mnoho akademiků bylo znepokojeno brutálními scénami v otrokářském filmu 12 let v řetězech, že se na něj proto nedívali do konce. Na druhou stranu vždy uspěla díla, která reagovala na důležitá témata, a tím nesporně problém otrokářství v USA byl. Naopak filmy Gravitace a Špinavý trik mají proti sobě tu „velkou historii“. Gravitace je pak dokonce něčím velmi výjimečným, zejména svým objevným technickým zpracováním. A akademici mají raději klasické postupy…

Spekuluje se i o tom, zda bude mít sexuální skandál kolem režiséra Woodyho Allena vliv na možné ocenění pro jeho film Jasmíniny slzy. Většina odborníků si myslí, že nikoli, ale údajně to nelze úplně vyloučit. Pak by na to mohla doplatit Cate Blanchettová nominovaná za „Slzy“ v kategorii herečka. Jak to dopadne, uvidíme již brzy…

Daniel Baret


Klíčová slova: Oscar


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,140
29,370
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější