nahoru

Diletanti, brutální vrazi a Nobelova cena

Vojtěch Varyš13. února 2014 • 15:30
knižní čtvrtek
knižní čtvrtek
• foto: 
archiv

Na nočním stolku, který nám poskytuje kulturní servis pro poslední chvíle před spaním, bychom vždycky měli mít něco oddechového, něco kvalitního a něco naučného. Abychom se mohli rozhodnout podle aktuální nálady. Takže: pojednání z estetiky, detektivka a... trocha historie.

knižní čtvrtek
Arne Dahl: Evropské blues

Ach, ty severské detektivky. Ironický Švéd Arne Dahl, jinak také literární kritik, toho doma prodává víc než Jo Nesbø a další hvězdy, a není neznámý ani ve světě. Koneckonců Evropské blues je už čtvrtá kniha, která od něj vychází česky. Tentokrát budou mít vyšetřovatelé Paul Hjelm a Kirsten Holmová na starosti sérii bizarních vražd, mezi nimiž je určitě souvislost. Jenže jaká? Všechno začíná vraždou nositele Nobelovy ceny... Temné, svěží, rychlé a inteligentní čtení.

knižní čtvrtek
Jan Staněk: Diletantismus a umění života

Mladý český estetik se ve své eseji zabývá uvažováním o dekadenci, dandysmu a sebestylizaci především v 18. a 19. století. Vykládá přitom, že dnešní hanlivý pojem „diletant“ byl původně vnímán úplně jinak. Rozkošnictví, spočívající v umění života, má totiž svá přísná pravidla... zní to odtažitě a jistě to neřeší otázky ekonomické krize či zvětšujících se sociálních rozdílů, ale je to kratochvilné pojednání o věcech, které jsou možná ještě důležitější: jak žít, aby to stálo za to.

knižní čtvrtek
Anne Applebaum: Gulag

Obsáhlá, a zřejmě dosud nejlépe napsaná historická práce, po právu oceněná Pulitzerovou cenou, která v úplnosti líčí systém sovětských koncentračních táborů, které vešly ve známost pod názvem gulag. Původní zkratka, označující hlavní správu těchto táborů, se postupně stala běžně užívaným synonymem pro jeden z nejhrůznějších vězeňských systémů v moderních dějinách lidstva. Není to lehké čtení, poučné však rozhodně.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 

+ dárek navíc
K předplatnému dárek navíc

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
22,080
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější