nahoru

Jeruzalém, Riga a krveprolití v Kolumbii

Vojtěch Varyš30. ledna 2014 • 16:00
knižní čtvrtek
knižní čtvrtek
• foto: 
Archiv

Detektivky kvetou, ale v jistých podobách, které předkládáme právě dnes, mohou být spíš zajímavým portrétem doby. Což neznamená, že by ztratily cokoli ze své čtenářské přitažlivosti. A jak dokazuje třetí knihy v dnešní rubrice, i dějiny města se mohou leckdy číst jako detektivka.

Henning Mankell: Psi z Rigy

Henninga Mankella, švédského spisovatele žijícího v Africe, nemusíme českým čtenářům nijak zvlášť představovat. Doma je ctěn zejména pro svou „vážnou“ literaturu, jeho slávu za hranicemi mu dobývají detektivky. Se smutným komisařem Wallanderem už se párkrát setkali i čeští čtenáři, třeba v Neklidném muži nebo Vrazích bez tváře. Tentokrát nás vyprávěč zavádí do řádně pošmourného Lotyššska v roce 1991, krátce po pádu Sovětského impéria. Brutální vražda dvou mužů ukazuje na vyřizování účtů rodícího se podsvětí. Zajímavá sonda do trochu jiného postkomunismu. A jako vždycky mrazivě lakonický, hořce vtipný Mankellův styl.

Sergio Alvárez: 35 mrtvých

Debut kolumbijského autora vzbudil nejen doma senzaci. Zdánlivě taky vypadá jako kriminální román, ale i když se to tam mafií a vraždami všeho druhu jenom hemží a hrdinové se potácejí mezi překupníky drog, kradeným zbožím a zkorumpovanými politiky, jde spíš o drsný portrét jedné ztracené země, v němž ovšem nechybí živelný humor. Taky se hodně souloží, na všechny způsoby, a nikdo si nebere servítky. Takhle horkokrevně se i v minovém poli, jakým je dle autora Kolumbie v dnešní i nedávné době, dá prožít docela plnohodnotný život. Nebo je to jen iluze?

Simon Sebag Montefiore: Jeruzalém

A nikoli povinně uvádíme i jeden tlustopis na dlouhé zimní večery. Dějiny svatého města jsou poučným čtením nejen pro zaryté filosemity. Britský historik s italským jménem, po právu ceněn pro svůj živý literární styl, vypráví tři tisíce let historie mnohokrát zničeného a znovu postaveného města „od krále Davida po premiéra Netanjahua“ jako napínavý a mimořádně poutavý příběh. Dobré čtení.
Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,210
28,930
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější