nahoru

Neznámý dokument Alfreda Hitchcocka o holocaustu bude představen veřejnosti

Daniel Baret12. ledna 2014 • 09:00
Hitchcock
Hitchcock
• foto: 
Profimedia.cz

Dokument slavného režiséra Alfreda Hitchcocka (1899 – 1980) o holocaustu, který nikdy nebyl představen široké veřejnosti, se nakonec po 70 letech dostane na obrazovky a do kin. Restaurovalo ho londýnské Imperial War Museum. Informaci o tom přinesl anglický list The Independent.

Hitchcock byl v roce 1945 požádán, aby uspořádal záběry, které natočil britský voják při osvobozování koncentračního tábora v německém Bergen-Belsenu. Ale výsledný dokument, který byl objednán ve snaze informovat a vzdělat Němce o zvěrstvech páchaných nacisty, byl nakonec dán do trezoru.

Jeho nedokonalá a neúplná verze byla uvedena v roce 1984 na filmovém festivale v Berlíně a pak o rok později v americké televizi PBS. Nyní bude ale dokument konečně představen v kompletní a vyčištěné verzi, tak, jak to zamýšlel Hitchcock. Dílo se jmenuje „Paměti z táborů“.

„Byl dán kdysi do trezoru kvůli měnící se politické situaci v Británii,“ říká Toby Haggith, kurátor v oddělení pro výzkum z muzea Imperial War. Ten přiznal, že film při projekcích extrémně rozrušil jeho kolegy, experty i filmové historiky. „Digitální úpravy materiál osvěžily. Dokument je ale strašný ve své hrůze, i když skvělý v účinku,” dodal Haggith.

Film poprvé představí britská televize v roce 2015 v rámci 70. výročí osvobození Evropy od nacismu a fašismu. Poté bude putovat po festivalech a kinech.

Daniel Baret


Klíčová slova: reflex, hitchcock, holocaust


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
21,990
28,890
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější