nahoru

Peter O´Toole: poslední alkoholový hrdina

Luděk Staněk19. prosince 2013 • 12:00
Peter O´Toole
Peter O´Toole
• foto: 
ČTK

Herec velkých rolí a velkých jater- odešel poslední z herců generace „hellraisers“. 14. prosince zemřel ve věku jedenaosmdesáti let Peter O´Toole.

Peter O´Toole byl v nějakou dobu svého života vše- významný shakespearovský herec, herec velkofilmů ze šedesátých let osmkrát nominovaný na Oscara (získal ho až za celoživotní dílo v roce 2003), majitel cen Emmy, BAFTA a Zlatý Globus a idol žen a dívek. Za sebou nechal skvělé velkofilmy jako Lev v zimě, Becket nebo Lawrence z Arábie. A také spoustu fantastických opileckých historek.

O´Toole patřil k nejvýznamnějším hercům šedesátých let, společně s Richardem Burtonem, Oliverem Reedem a Richardem Harrisem patřili ke generaci klasických divadelních shakespearovských herců, kteří se prosadili v Hollywoodu. A během toho pařili jako šílenci. Množství O´Tolleových opileckých historek je bezedné. Mezi ty lepší patří ta, jak šli jednou v Dublinu z tahu a skončili v baru, kde jim majitel odmítl nalít. Vypsali tedy majiteli na místě šeky a jeho bar koupili. Když se druhý den ráno probrali, zjistili, že muž jejich šeky nevybral a na základě této historky se stali přáteli. Když onen muž za nějakou dobu zemřel, vypravili se mu oba do Dublinu na pohřeb, jen aby po půlhodině obřadu zjistili, že brečí u rakve někoho úplně jiného, protože přišli na špatný pohřeb.

Jeho bývalá manželka Sian Phillipsová o něm mluvila jako o „nebezpečném muži“, který ji dlouhé roky „psychicky ničil“, přesto mu neupřela jisté charisma. O´Toole naproti tomu nikdy nezacházel do detailů o ženách, které v životě potkal a třeba na téma Elizabeth Taylorové, osudové manželky svého kamaráda Richarda Burtona se odmítal s novináři až do své smrti bavit.

Jedna z jeho klasických divadelních rolí byla postava opileckého novináře v biografické divadelní tragikomedii Jeffrey Bernard Is Unwell, kde O´Toole dokonale zvládl roli inteligentního alkoholika, který s hořkým a typicky britským humorem nahlíží svoji závislost. V české verzi hry exceloval Oldřich Kaiser, zde je ukázka z britské verze.Klíčová slova: Peter O´Toole


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,010
28,910
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější