nahoru
O filmu s Darinou Křivánkovou

Jak si Lars von Trier musel sbalit kufry

Darina Křivánková20. května 2011 • 11:52
Lars von Trier
Lars von Trier
• foto: 
Profimedia.cz

V Cannes stále doznívá případ Larse von Triera. V tuto chvíli už má dávno sbaleno a je na cestě domů, což mu bude chvíli trvat, protože zásadně nelétá.

 

V kostce se tu stalo tohle. Trier přišel na tiskovou konferenci v celkem dobrém rozmaru a trousil jeden vtip za druhým. Problém ovšem je, že lze těžko poznat, kdy Trier žertuje, tváří se vždycky stejně poťouchle. Poté co rozebral homosexuální orientaci herce Uda Kiera a všem oznámil, že jeho herečky Kirsten Dunst a Charlotte Gainsbourg touží hrát v pornu, což on může hravě zařídit a bude to hardcore, přešel na téma estetických hodnot Třetí říše. Přes hudbu Richarda Wagnera a Speerovu architekturu se dostal až k větám „Hitlerovi vlastně rozumím“ a „ok, jsem nacista“. Všechno to korunoval slovy, že vždycky sympatizoval s židy, neboť byl přesvědčený, že je jedním z nich, ale od té doby, co mu matka na smrtelné posteli prozradila, že je árijec, svůj postoj prý dost přehodnotil. Načež Izrael označil za „osinu v zadku“. Na závěr všem ukázal zaťatou pěst, kterou zdobí vytetovaný nápis „fuck“.

 

 

Lepší PR svému filmu Melancholia udělat nemohl. Nepsalo se o ničem jiném, než jak si Trier pustil hubu na špacír a že tentokrát už to fakt přehnal. Nicméně na večerní premiéře Melancholie se všichni tvářili, že je všechno v nejlepším pořádku. Všechno proběhlo, jak mělo, červený koberec na začátku i potlesk na konci. Jedinou vadou na kráse byl zrušený večírek, prý to bylo „politické rozhodnutí“, to alespoň tvrdili ti hromotluci u vchodu. Ještě před tím stihl Trier vydat prohlášení, v němž se omluvil, že prý to tak nemyslel, že není ani nacista, ani rasista.

 

 

Do dalšího dne se to vedení festivalu rozleželo v hlavě a přispěchalo pro změnu se svým prohlášením, totiž, že se Trierovo jednání „neslučuje s humanistickými ideály a nelze ho tolerovat“. Trier tu byl označen jako „persona non grata“. Jeho film ovšem z festivalové soutěže vyloučený nebyl. Mezi novináři vznikla lehká panika, když začaly chodit sms, že Charlotte Gainsbourg ruší domluvené rozhovory. Jeden izraelský kolega vzal věci do svých rukou a volal Trierovým publicistům: „Tady je jeden zasr… žid, jak to vypadá s tím náckem Trierem?“ Dočkal se odpovědi, že Trier opouští Cannes. Jeho herecká svita zůstala (s výjimkou Charlotte, které nějak došlo, že už je sedm měsíců těhotná a že by měla zvolnit) a s novináři komunikovala vcelku ochotně: „To víte, to je Lars, toho nemůžete brát nikdy vážně.“ Trier se pak nechal slyšet, že je na svůj vyhazov z Cannes v podstatě dost hrdý, je totiž historicky první režisér, kterého z festivalu vykázali.

 

Hezkou tečkou za celou kauzou by bylo udělení Zlaté palmy Trierovu filmu Melancholia. Je to totiž pozoruhodný snímek. Ostatně podívejte se na trailer.

 Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,620
21,710
29,260
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější