nahoru

Králova řeč s 12 oscarovými nominacemi: Ať žije koktavý král!

Darina Křivánková18. února 2011 • 08:58
králova řeč
králova řeč
• foto: 
GeckoMovies.com

Colin Firth brzy s největší pravděpodobností dostane Oscara, teď přijel do Berlína, aby tu na festivalu uvedl evropskou premiéru snímku Králova řeč, a narvaný Fridrichstadtpalast se málem zbořil.

 

Je to trochu zvláštní pocit, není to tak dávno, co na rozlehlé scéně berlínského „paláce kultury“ stepovala Helena Vondráčková s Jiřím Kornem a do českých domácností odsud televizním přenosem prýštil vrchol normalizačního zábavního luxusu. Člověk si na to musí chtě nechtě vzpomenout, když sedí vmáčknutý do těsné sedačky v gigantickém sále Fridrichstadtpalastu, jehož stěny jsou tak hluboce prosáklé nostalgií. Jen tu teď na pódiu stojí Colin Firth a s ním Helena Bonham Carterová a režisér Tom Hooper a uvádějí jeden z nejlepších filmů roku. A možná ten vůbec nejlepší, Králova řeč má dvanáct oscarových nominací a je takřka jisté, že některé z nich promění.

 

 

Filmový příběh koktavého krále Jiřího má stejnou krevní skupinu jako film Královna: je plný britské distingovanosti pramenící z podstaty tématu, dokáže se na něj ovšem dívat s nadhledem, inteligentním humorem a značnou empatií. A hlavně přivání na plátno hrdiny, s nimiž je radost jít příběhem, jsou lidští, chybující, o něco usilují. Teď není řeč jen o králi Jiřím v brilantní interpretaci Colina Firthe, ale i o jeho „logopedovi“ Lionelu Loguovi, který na královské koktání aplikoval skutečně nekonvenční metody. Jeho skvělý herecký představitel Geoffrey Rush je skutečným „králem“ filmu.

 

Historie Královy řeči je poměrně dlouhá: pro scenáristu Davida Seidlera byla jedním z největších životních zážitků právě řeč, již král Jiří pronesl poté, co Británie vstoupila do války s Německem. Byl to zásadní okamžik pro všechny Brity (koneckonců i pro celý svět) a i díky královu projevu věřili, že to zvládnou. Později se Seidler rozhodl napsat scénář o náročné cestě koktavého, nesebevědomého krále ke strhujícímu slovnímu projevu, jež pohnul celým národem. Požádal tedy o svolení vdovu po Jiřím, královnu matku, ta mu ale odpověděla, ať si píše, co chce, ale ne dokud bude ona naživu. Měla tuhý kořínek, a tak jsme se Královy řeči dočkali až teď. Není čeho litovat, v tomhle obsazení a s režijním vedením Toma Hoopera je film prakticky bezchybný.

 

 

Když se podíváme na seznam oscarvých kandidátů, najdeme tam hned několik filmů – 127 hodin, The Social Network, Fighter a Králova řeč, které jsou sice absolutně rozdílné, ale spojuje je ústřední téma: jde o skutečné příběhy lidí, kteří vybojovali svou osobní bitvu, zápasili sami se sebou a zvítězili. Kvůli těmhle filmům má pořád smysl chodit do kina. Na Královu řeč se můžete vypravit už za měsíc.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,610
21,750
29,220
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře