nahoru

X KRÁT DIVADLO – MARYŠA

RX online4. listopadu 2008 • 09:45


Obal DVD si můžete stáhnout zde.MARYŠA, DVÚ Hradec Králové, 1981

Inscenaci Maryši z roku 1981, kterou Jan Grossman nastudoval v tehdejším Divadle Vítězného února v Hradci Králové, můžeme dnes s klidem označit za inscenaci zlomovou. Podobně jako Macháčkovi Furianti dva roky předtím zásadně pootočila náš pohled na klasické dílo, v mnohém zprofanované po léta udržovanou, popisně realistickou tradicí.

Jednoduše řečeno, žádná Maryša po Grossmanovi už nemohla být jako před ním. Žádný z inscenátorů se nemohl s jeho výkladem nevyrovnat. Už proto, že jako součást hradeckého zkušebního procesu vznikla také, jak bylo u Jana Grossmana typické, analytická studie textu, kterou znají i ti, kteří představení tehdy neviděli. V čem je ta dramatická změna?
Zejména ve vnímání folklóru jako systému zvyků a vztahů, které člověka nejen váží k určitému prostředí, ale také ho svazují. Tedy žádná idyla prostonárodního života s písněmi a tanci, tryskajícími z čisté duše lidu. Místo toho moderní, strhující drama. Zejména mladí lidé v tehdejším Hradci to okamžitě pochopili a inscenace se stala vyhlášenou. Jezdilo se na ni i z Prahy, jak to ostatně bylo obvyklé, když Jan Grossman nesměl v Praze pracovat.
Divadelní DVD, které vám nabídneme u části nákladu Reflexu č. 45, přináší na svou dobu nejen kvalitní záznam představení, který zachycuje podobu živého divadelního organismu, ale také rozsáhlou fotogalerii či několik bonusů s rozhovory, které objasňují dobu i způsob vzniku inscenace.
ONDŘEJ ŠRÁMEK

RX online


Klíčová slova: , DVU Hradec KraloveKurzy měn
25,270
20,510
28,850
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější