nahoru

Stres na pracovišti

Komerční prezentace18. dubna 2017 • 00:00
• foto: 
Schwabe

Syndromy stresu trpí každý třetí pracující Evropan a stres v práci stojí ekonomiku EU miliony eur ročně. Jaký dopad má stres na zaměstnance, od kterých se vyžaduje stoprocentní přístup a angažovanost? A jakou roli hrají při předcházení stresovým situacím a během nich oni samotní? 

Stres – hodně drahý nepřítel

Podle výsledků výzkumu 1. LF UK a VFN ohledně stresu z roku 2014 až 39 procent pracujících Čechů vnímá své zaměstnání jako zdroj dlouhodobého stresu. Stres vede k negativním organizačním výstupům jako snížená produktivita a častá fluktuace. Dopad stresu je dnes tak výrazný, že v počtu dní, kdy se kvůli stresu zaměstnanec nedostaví do práce, předběhl i nejčastější důvod pro absenci – nachlazení. Pracovní stres vzniká kombinací zvýšené zátěže a tlaku na jedince a jeho vnímáním, že tento tlak již nedokáže zvládnout. Mezi interní faktory, které mohou způsobovat stres, patří únava, nedostatek spánku, nemoc, emoční rozpoložení jedince a jeho myšlení. Externí faktory zahrnují kontakt s klientem, plat, přesčasy, nadměrné pracovní požadavky, nejistotu pracovního místa, konflikty v práci a požadavky na odborné znalosti či komunikační dovednosti. 

Foto 

Zdravý nebo nezdravý? Zjistěte to!

Zdravého zaměstnanec rozeznáte od nezdravého poměrně snadno. Zdravý manažer lépe zvládá stresové situace a má větší odolnost vůči stresu. Je psychicky vyrovnaný a fit i po fyzické stránce. Jeho osobnost je orientována na lidi a je otevřený pomoci od jiných. Má dlouhodobě dobré vztahy s okolím, které jsou založeny na důvěře. Naproti tomu nezdravý zaměstnanec zažívá a vytváří pravidelné stresové situace a vykazuje většinu symptomů stresu. Nezdravý zaměstnanec pracuje hodně a dlouho, ale neefektivně. Důvodem je, že neumí oddělit práci od soukromého života. Co je však nejhorší, pro velkou zapálenost pro práci, horlivost dokončit vše v daném termínu a vysokou sebedůvěru nevnímá dopad svého chování na své fyzické i psychické zdraví. 

Foto 
Rozchodnice růžová - síla z přírody

Stres lze ovládat hned několika způsoby. Ideální je najít rovnováhu mezi prací a odpočinkem ve volném času. Doporučuje se pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. V přírodě obecně nalezneme mnoho způsobů, jak stresu čelit. Velmi zajímavou se z tohoto hlediska jeví nenápadná rostlinka Rozchodnice růžová. Tato rostlina roste mimo jiné v arktických oblastech Skandinávie, Ruska, v Tibetu a Číně až do výšky 3000 m.n.m. Rozchodnice růžová roste na suchých a písčitých pudách a potřebuje hodně světla. Jednotlivé rostlinky dosahují výšky do 35 cm. Třebaže má květy žluté, nazývá se tato rostlinka rozchodnice růžová. Toto pojmenování vychází z charakteristické vůně čerstvého kořene, která připomíná vůni růží. Rozchodnice se již po staletí používá v Číně, Rusku a Skandinávii proti nachlazení a ke zvládání stresu. Nyní se rozchodnice stále více používá jako léčivý prostředek při stresu a přepracování i ve střední Evropě. 

Lék z přírody

Vitango je první tradiční léčivý přípravek s extraktem z rozchodnice růžové (Rhodiola rosea) může pomoci při projevech stresu, zvýšiuje odolnost vůči stresu a zmírňuje tělesnou i fyzickou únavu. 

Vitango působí jako tzv. adaptogen s dvojím účinkem:

Zlepšuje tvorbu energie v buňkách a může tak pomáhat při snížení duševní a tělesné únavy zapříčiněné stresem. Normalizuje hladiny stresových hormonů v krvi (adrenalin a kortizol) a ovlivňuje tak reakci těla na stres. Tím může navodit úlevu od projevů stresu.

www.vitango.cz

Foto Komerční prezentace
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,520
21,670
29,040
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře