nahoru

Jaká mobilní síť byla v loňském roce nejrychlejší potvrdil server DSL.cz

Komerční sdělení23. února 2017 • 00:00
• foto: 
Vodafone Czech Republic a.s.

Server DSL.cz se specializuje na přehled připojení k internetu a zároveň je jedním z předních portálů na měření rychlosti internetového připojení. Nedávno zveřejnil celkové výsledky měření za celý rok 2016.

Mobilní internet zrychluje

Podle DSL.cz mobilní internet v roce 2016 výrazně zrychlil. Meziročně to bylo o celých 39 procent, s výslednou průměrnou rychlostí 23,8 MB/s. Na tak obrovské zrychlení měla vliv výstavba LTE sítí a zároveň zvyšující se počet zařízení s podporou LTE. V roce 2016 měřilo mnohem více zařízení v síti LTE než v roce 2015.Mezi operátory poskytoval v roce 2016 nejrychlejší připojení Vodafone. Meziročně jeho síť LTE zrychlila o 15 procent na výsledných 30,3 MB/s, což je výrazně nad průměrem mobilního připojení v České republice. Podle serveru DSL.cz poskytuje Vodafone nejrychlejší mobilní internet v deseti krajích ze čtrnácti.

Za vším hledej LTE

Vodafone v loňském roce pokračoval v pokrývání České republiky sítí LTE. Většinu buněk převedl na standardní frekvenci 800 MHz, které získal v aukci. Frekvence 800 MHz je standardní evropskou LTE frekvencí, která umožňuje distribuovat rychlý mobilní internet do všech oblastí České republiky. Vedle této frekvence se pro distribuci LTE používají i jiné. Ve městech to jsou frekvence 1 800 a 2 100 Mhz, které se používají i pro pokrytí budov, jako jsou třeba nákupní centra nebo kancelářské budovy.Za rychlým rozvojem rychlého mobilního Internetu v České republice stojí právě technologie LTE, která využívá frekvenci 800 MHz. S frekvencemi mobilních sítí je to totiž tak, že čím vyšší frekvence, tím je nutná hustší síť buněk. A to byl nedostatek předchozí technologie 3G, která využívala jen vysoké frekvence a tudíž se nehodila pro distribuci signálu pro velké a řídce osídlené oblasti. U frekvence 800 MHz to jsou desítky kilometrů, u používaných vysokých frekvencí to jsou kilometry. To vše vyžaduje správné plánování a designový návrh celé sítě. Což není nic jednoduchého, protože se musí počítat nejenom se vzdálenostmi, ale i s terénem a třeba v zástavbě s budovami. 

Foto 

Kde vzniká síť

Návrhem sítě se zabývá u operátorů celý tým odborníků, kteří navrhují síť na sofistikovaných počítačových systémech, ale i pomocí měření přímo v terénu. Mobilní signál samozřejmě naráží na nejrůznější překážky, od kterých se odráží. A i s tím se musí při návrhu sítě počítat. Navíc dnes technici operátorů musí kalkulovat s moderními stavebními prvky, jako jsou pokovená okna nebo železobetonové konstrukce. 

Antény v utajení

Mobilní antény se za posledních dvacet let staly nedílnou součástí naší krajiny. Někde jejich přímá a viditelná přítomnost nevadí, jinde by ale působily rušivě. I proto se operátoři snaží v inkriminovaných místech využívat nejnovější technologie a antény maskují. Někdy to mohou být falešné stromy, jindy jsou pak antény ukryté třeba za vikýřem nebo za fasádou. Taková řešení se například používají v památkově chráněných oblastech, kde by byla viditelná anténa nevhodná, ale kde zákazníci mobilní signál včetně rychlých dat vyžadují. 

 

Komerční sdělení
Kurzy měn
25,530
21,660
28,950
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře