Ilustrační kresba

Ilustrační kresba Zdroj: Ivan Steiger

Andrej Babiš komentuje zásadní světové konflikty

Útok spojenců proti Sýrii komentoval český premiér v demisi Andrej Babiš následovně. A okomentoval i další světové konflikty a to jak současnosti, tak i minulosti.

Sobota: „Úder proti syrskému režimu, který útočí chemickými zbraněmi na civilní obyvatelstvo, byl nevyhnutelný. Situace v Sýrii je už dlouho neúnosná, světové mocnosti musí zasednout k jednomu stolu a najít mírové řešení konfliktu.“

Neděle: „Vojenský zásah nic neřeší, neřeší to situaci lidí, kteří tam žijí. Je třeba si sednout za stůl a společně to řešit. Jednou jsme v NATO, jednou jsme v Evropské unii a jsme spojenci, tak jsme reagovali. I když samozřejmě to řešení bez vojenského zásahu by bylo podstatně lepší. Já jsem zaznamenal, že naši dva ministři soutěžili v prohlášeních a dělali různé konference. Nebylo to jednotné stanovisko vlády.“

Pondělí: „Útok má odstrašit od používání chemických zbraní. Nicméně si myslím, že Evropa udělala chybu, když ten region přenechala politickému vlivu Turecka, Ruska a Íránu. Měli jsme být aktivnější a hned po nástupu prezidenta (USA Donalda) Trumpa jsme se měli snažit dostat za jednací stůl všechny aktéry, včetně Ruska.“

Útok na Pearl Harbor (1941): „Japonská agrese proti našemu spojenci je odsouzeníhodná, i když rozumím argumentům Japonska, že přítomnost Spojených států v Tichomoří je problematická. Stejně tak chápu naše fašistické koaliční partnery ve vládě, kteří volají, že Japonsko je plně v mezinárodním právu a že Havajské ostrovy jsou blíže Japonsku než USA, a že na ně proto má Japonské císařství nárok. Zasedněme raději ke koaličnímu stolu.“

Atentát na Heydricha (1942): „Vražda na tyranovi samozřejmě není vraždou, ale mezinárodně politická situace naší Böhmen und Mähren je daná smlouvou o připojení k tisícileté německé třetí říši, a jako takový je tedy třeba brát atentát na Heydricha jako válečný akt se všemi těmi důsledky. Co v této chvíli myslí ministři vlády a jaké pořádají tiskové konference, není podstatné. Raději spolu společně zasedněme ke stolu: domácí odboj, parašutisté i gestapo.“

Okupace Československa (1968): „Nazývat přátelskou vojenskou pomoc při stabilizaci naší vnitřní politické situace okupací je provokácja! Tohle říká jen ta část naší opozice, která několik let rozkrádala tuto zemi a jejíž voliči jsou zloději, kteří nesouhlasí s EET. Rozumím těm, kteří v parlamentu hlasovali pro dočasný pobyt sovětských vojsk na našem území, souhlasím také se všemi, kteří opustili sál, a rozumím i těm, kteří hlasovali pro. Na definitivní stanovisko ovšem počkejte až po víkendovém sjezdu komunistické strany. Pak zasedneme se sovětskými přáteli k jednomu stolu a poradíme se, jak by měla vypadat česká parlamentní většina. Rozhodně v ní ale nebude Kalousek.“

11. září (2001): „Tento útok na Světové ­obchodní centrum rozhodně odsuzuji. Byli tam civilisté, a hlavně hodně peněz. To se jednoduše nedělá. V tomto případě dokonce pochybuju, že by něco vyřešil i kulatý stůl.“

Text vyšel také jako editorial tištěného Reflexu, který je v prodeji od čtvrtka 19. dubna.

Reflex 16/2018Reflex 16/2018|Archív