nahoru

Svatováclavská pouť: Jsme pořád jen primitivní divoši

Jiří X. Doležal28. září 2017 • 10:00
Svatováclavská pouť: Jsme pořád jen primitivní divoši
foto: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Nebojte se, nepřidávám se k davům sluníčkářů plivajících na český národ. Výrok, že jsme divoši, platí pro všechny obyvatele Evropy, i pro Švýcary a Němce. Naše civilizační slupka je tenoučká jak vaječná skořápka a pod ní stále dřímají primitivní rituály.

Svatováclavská pouť je oslavou a nejvyšším rituálem české státnosti. Přesto - či snad právě proto - v jejím průběhu nalezneme tak primitivní a divošské prvky, jaké není zvykem u civilizovaného evropského národa s křesťanskou tradicí předpokládat. Přesto zde jsou, a my je - beze studu a s hrdostí - provozujeme, aniž bychom si uvědomili, že se chováme jako kanibalští barbaři.

Připomenu v tomto kontextu smutný osud Velkých Nambů, kmene z ostrova Malekula. Jejich státnost nebyla tak komplikovaná jako naše, ale nebyli to rozhodně žádní neandrtálci. Už to nebyli lovci a sběrači. Velcí Nambové byli zemědělská kultura, uměli pěstovat zeleninu a další kulturní rostliny, slepice, a svůj jídelníček doplňovali uloveným masem dvojím způsobem. Buď v džungli kolem jejich vesnice, často chráněné bambusovými prolézacími branami, kterými se blbě prolézá s lukem a šípy v ruce, před nepřáteli, lovili zvířata. Anebo pořádali lovecké výpravy a lovily příslušníky dalších kmenů, jejichž mrtvoly si poté donášeli domů a tam z nich připravovali chutné pokrmy. Když nějaký význačný Velký Namba zemřel, byl pohřben pod podlahou své chýše v poloze vestoje a tam, kde měl hlavu, vyčníval z podlahy malý hrbolek indikující, že vespodu je tatínek.

Kmen jsme za značných obětí (sežrali šest misionářů) civilizovali a dovedli ke křesťanství. Ona civilizovanost spočívá v tom, že jsme je odnaučili kanibalismu i pohřbívání mrtvých pod podlahou, a christianizace proběhla tou formou, že jsme je naučili nosit kalhoty. Ale pohřbívání předků doma, či dokonce uchovávání mrtvých předků vyuzených vsedě v chatrči jako součásti každodenního života, jsme museli my pokročilí křesťané odnaučit celou řadu nízkých kultur na Nové Guinei i jinde po světě.
Když se ale zamyslíme nad Svatováclavskou poutí, zjistíme, že jsme od Velkých Nambů jen kousíček, rituální kanibalismus provozují věřící pravidelně, a jako symbol české státnosti máme mrtvolu. Já vím, že takto řečeno to zní fakt blbě - ale ve středu večer skutečně převezli lebku svatého Václava z Prahy do Boleslavi, a na oslavu české státnosti se pak na Svatováclavské pouti budou před tím kouskem mrtvoly předka klanět tisíce věřících. A ti, kteří při tom půjdou po mši k přijímání, ještě navíc pojedí tělo Kristovo. Sice jsou to oplatky, které v tělo Páně proměnil rituálně farář, ale dech kanibalismu v tom rituálu nesporně je.

Takže děkuji církvi, že nám právě na den naší státnosti připomíná, že jsme jen krůček od necivilizovaných kanibalů jako Velcí Nambové.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,360
20,630
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře