Oslava svátku na Staromáku? Start Horáčkovy kampaně | Reflex.cz
reklama
nahoru

Oslava svátku na Staromáku? Start Horáčkovy kampaně

Oliver Adámek31. října 2016 • 11:10
Oslava svátku na Staromáku? Start Horáčkovy kampaně
foto: ČTK

Zatímco na Hradě rozdával prezident Zeman před sálem plným komparsistů vyznamenání svým dosud neoceněným přátelům, dole, v podhradí, se sešla po delší době dobře zmobilizovaná kavárna. Na okraj Staroměstském náměstí zapúlněném po okraj ale vedle profláklých antizemanovských tváří vystoupilo i pár vcelku exkluzívních řečníků. Stigma jakéhosi marketingového „pravodláskařství“, které za každou podobnou akcí bohužel stále vidí nejen Zemanovi voliči, však smyli jen někteří.

reklama

Horáčkova show

Především však šlo více než o cokoli jiného o triumfální start prezidentské kampaně Michala Horáčka. Právě nedávno potvrzený uchazeč o post hlavy státu akci spolupořádal a od začátku do konce moderoval. To v praxi znamenalo, že mezi pomalu každým projevem hostů byl vsazen Horáčkův zhruba stejně dlouhý meziprojev. Snažil se být neformální a všelidový, nic jiného mu asi nezbývá, chce-li oslovovat davy. A tak své uhlazené proslovy obohacoval o nespisovné koncovky a občas nějaké to „hele“. Asi doufal, že mu to na zvolení bude stačit.

Vedle Horáčka byli ale hlavními hvězdami podle očekávání Daniel Herman s Jiřím Bradym. Pocta k politickým hrám nespravedlivě využitému Bradymu je bezesporu hlavním pozitivem večera. Jemu věnovaný dlouhý aplaus nacpaného Staromáku budiž důkazem, že se u nás to důležité pořád aspoň někde rozlišuje. Lépe by ale vyzněl, kdyby nenásledoval po předání v posledním týdnu asi desáté medaile do rukou úctyhodného, leč všemi k sebepropagaci využívaného Bradyho.

Právě ve chvíli, kdy byl oceňován Brady, pozval Horáček na pódium všechny na náměstí přítomné starosty a primátory. Pravděpodobně proto, aby co nejlépe demonstroval celorepublikový charakter akce. Vystoupení starostů Říčan, Prahy 15 nebo Uherského Hradiště ale při takové akci působí hodně instalovaně. A nakonec i celkem zbytečně.

Prezidenti, kam se podíváš

Kromě snaživě se předvádějícího Horáčka se však na pódiu objevily ještě dvě další osobnosti, o nichž se mluví v souvislosti s prezidentskou kandidaturou – Petr Pithart a Daniel Herman. Přesněji řečeno, Pithart začal být vzýván, když pronesl projev při příležitosti nedožitých osmdesátin Václava Havla, Herman pak díky současnému konfliktu s prezidentem Zemanem. Ani jeden z nich by do ostré kampaně proti Zemanovi pravděpodobně nešel, nemají to zapotřebí.

Pithartova řeč byla jednou z prvních a zároveň nejvydařenějších. Herman byl oproti němu výrazně patetičtější, nikoho už nepřekvapilo, když na závěr prohlásil, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Slyšet z úst ministra kultury výzvu k neohýbání páteře státu nicméně v dnešní situaci není k zahození. Kdyby hned nato Herman nevylíčil své setkání s dalajlamou jako mystický zážitek, při kterém se „otevřely průduchy ducha národa“, řekl by si snad člověk, že by ho tím prezidentem nemusela chtít jen kavárna.

Celkový dojem ze v „staromákové“ sešlosti byl nanejvýš symbolický. Oslava to byla každopádně důstojnější než ta hradní. I kdyby se ale v podhradí sešly desetitisíce, tam nahoře bude pořád rudě hnědo. A to věděli dobře i ti, kdo přišli na Staromák.

Diskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama