Šlachtagate versus Čapí hnízdo. Začne Ištvan prověřovat Babiše? | Reflex.cz
nahoru

Šlachtagate versus Čapí hnízdo. Začne Ištvan prověřovat Babiše?

Jiří X. Doležal14. června 2016 • 11:55
Šlachtagate versus Čapí hnízdo. Začne Ištvan prověřovat Babiše?
foto: foto ČTK / reflex (3×)

Der Spiegel přinesl zprávu, která může rozlousknout médii zmítající kauzu Šlachtagate. Zprávu, která by měla uvést do pohybu státního zástupce zaměřeného na boj proti kriminalitě vrcholných politiků. Takže uvidíme, jestli olomoucké státní zastupitelství vystartuje po ministrovi financí stejně jako po paní Nagyové.

Cynismus má své výhody - vždycky, když se dozvíte nějakou žhavou novinku o nějaké politické zlodějině, máte pocit, že jste zase měl pravdu. Stejný pocit jsem intenzivně prožíval v pondělí večer, kdy server České televize citoval německý list Der Spiegel. Podle něj má evropský Úřad pro boj proti podvodům - obávaný OLAF - indicie, že kovbojové z Agrofertu měli vliv na rozdělování evropských dotací v Česku.

Proč Babiš neopustí kvůli Šlachtovi vládu? Není politik, ale oligarcha v rozpočtovém …

Potěšilo mě, že tušené a předvídané se stalo skutkem, ale zároveň se mi rozjasnila i jiná otázka, na kterou nejen já, ale celá mediální scéna a veřejnost hledáme v posledních dnech odpověď: Kdo vlastně „má pravdu“ ve sporu o plukovníka Šlachtu? Ivo Ištvan? Skutečně on a jeho státní zastupitelství bojuje proti zločinu v nejvyšších patrech politiky? Skutečně je pokus o reorganizaci ÚOOZ atentátem na vyšetřování korupce? Nyní se ukáže, jak to je, a kdo je v cause kolem Šlachty „ten hodnej“ a kdo „ten zlej“.

Babišův Agrofert pravděpodobně ovlivňoval rozdělování peněz z EU, tvrdí německý Der …

Der Spiegel uvádí tak pikantní informace, že by se jimi měl bez nejmenších pochybností zabývat právě Ivo Ištvan - pokud opravdu jde po nejvyšších patrech zločinu v politice. Měl by minimálně zahájit prověřování těch informací a pokusit se z moci úřední, vyšetřováním, zjistit, zda koncern ministra financí skutečně jel v dotačních machinacích. Takže během pár dnů uvidíme. Buď je olomoucké státní zastupitelství opravdu nezávislé, měří všem stejně, a proto se rozjede masivní vyšetřování Babiše se stejně teatrální scénografií, jako když zatýkali paní Nygyovou. Nebo žádné vyšetřování Babiše olomoučtí státní zástupci nezahájí a bude jisto, že orgány měří v podezřelých causách každému politikovi jinak.

Šlachtagate z pohledu sociální psychologie
Jiří X. Doležal 11. června 2016 • 13:17

Šlachtagate z pohledu sociální psychologie

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,620
22,470
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější