nahoru

Křesťané z Irbílu jsou nekřesťansky nevděční

Jiří X. Doležal3. dubna 2016 • 10:50
Křesťané z Iráku na bohoslužbě ve Smilovicích
Křesťané z Iráku na bohoslužbě ve Smilovicích
• foto: 
ČTK

Opakovaně jsem psal, že bychom měli aktivně pomoci a poskytnout nový domov blízkovýchodním křesťanům. Realita ukazuje, že jsem trpěl sluníčkářským bludem a že vítací politika k uprchlíkům z Blízkého Východu je blbost jako celek. Platí i pro křesťany.

Pojďme se podívat na souslednost událostí: nejprve se to sesypalo ve značné části Sýrie a Iráku. Pak začala migrační vlna tamních obyvatel do Evropy. Kolem muslimských uprchlíků se strhla celospolečnská diskuse a rozdělila národ až na úrovně rodin. Kolem uprchlíků křesťanských se strhl celonárodní konsensus. I ti nejxenofobnější novináři typu mé maličkosti volali po tom, abychom se blízkovýchdních křesťanů ujali jako svých.

Následně křesťanská charita vybrala v uprchlických táborech kolem Sýrie přes sto padesát šťastlivců, kterým se dostalo výsady vroucího přijetí českými a moravskými křesťany. Přiletěli letadly, nepřešplouchali Středozemní moře, měli tu připravený veškerý servis, první ubytování i výhled na ubytování trvalé, rozjednanou práci, a těšili se naprosté svobodě a volnosti pohybu, nebyli v detenčním zařízení jako ilegální imigranti, ale na svobodě jako sice vzdálení, ale přesto vážení sociokulturní příbuzní, kteří se ocitli v nouzi.

No a teď, jak jich je tu asi půlka, už dvě party chějí zase zmizet. Jedna - osmičlená rodina - chce zpátky domů, protože jejich dědečkovi se stýská a chce zemřít ve vlasti. Jejich dědeček je o deset let starší než já a fyzicky je na tom zjevně líp než já. Ale budiž. Další - třikrát větší, pětadvacetičlená skupina odchází taky, ale do Německa či Švédska. Oni sice utekli před hrozbou smrti, ale v té Evropě nezůstanou v nějaké p**eli, která je sice vlídně pozvala a postarala se o ně, ale která má nižší sociální dávky než Nemecko či Švédsko. Je to od našich milých sociokulturně spřízněných iráckých křesťanů zcela nekřesťanský nevděk, a gratuluji ministru Chovancovi, že celý projekt dovozu prchajících iráckých křesťanů do naší země na základě těchto skutečností zatrhl.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
22,260
29,330
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější