Komentáře
Teror v Bruselu

Útoky v Bruselu můžou a nemusejí souviset s Abdeslamem. Moc na tom nezáleží

pet
22. března 201618:29
Útoky v Bruselu můžou a nemusejí souviset s Abdeslamem. Moc na tom nezáleží
Vlajky EU na půl žerdi
• foto: 
ČTK

Jak interpretovat dnešní útoky v Bruselu? Nabízí se souvislost s pátečním zatčením Salaha Abdeslama, který útočil v Paříži. Vzhledem k neúplným informacím nelze činit dalekosáhlé závěry, ale něco málo je jasné už teď. Hrozba takzvaně islámských radikálů nestojí a nepadá s jedním zatčeným. Nečelíme sice osamělým vlkům, ale velkým zahraničním organizacím zřejmě také ne. Evropští teroristé jsou domácí.

V Belgii, zemi Tintina, se s atentáty vyrovnávají i humorem

Jason Burke, zahraniční zpravodaj listu The Guardian, jenž mimo jiné zpravodajsky pokrýval války v Afghánistánu i Iráku, píše, že tohle není odveta za Abdeslamovo zatčení, spíš ukázka toho, že kvůli jedné odťaté hlavě se mnohohlavý drak nesloží. Protože hlavním cílem teroristů je terorizovat, mobilizovat a polarizovat za použití násilí.

Možná nešlo až tak o odvetu za Abdeslamovo dopadení, jako spíš o přímou reakci: možná dnešní útočníci urychleně realizovali už delší dobu chystané plány, protože se obávali, že je Abdeslam vyzradí. Prý s vyšetřovateli spolupracuje, nebo aspoň mluví. To se ale dost možná stejně nedovíme.

Dopadený Abdeslam plánoval další teroristické útoky, tvrdí belgická policie

Důležitější je si uvědomit, že pařížský útočník byl na útěku čtyři měsíce a musely mu pomáhat přinejmenším desítky lidí. Burke píše: „Tohle je realita islámského extremismu v Evropě. Je tu nevelké, přesto významné množství lidí, kteří buď sdílejí teroristovo přesvědčení, nebo jsou alespoň připraveni jim pomoci, ať už z důvodů rodinných, či přátelství. Navzdory skupinám jako Islámský stát či al-Ká’ida je evropský terorismus v podstatě domácí – páchají ho lidé, kteří tu dlouhodobě žijí, používají lokálně získané zbraně a materiál. A pro tajné služby je důležité, že právě z pomocníků, kteří zatím byli nenásilnými podporovateli, se lehce mohou stát další střelci a sebevražední atentátníci.“

Účastník pařížských atentátů Salah Abdeslam: mladík, který slušně zdravil a byl plachý a laskavý

A jak z příbuzného, který jen pomáhal rodinnému příslušníkovi, udělat aktivního teroristu? Ne tak obtížně, stačí se podívat například na naše reakce na tragédii v Belgii. Jak je přesvědčen korespondent BBC a Guardianu Simon Jenkins: „Publicita a naše odpověď na tyto události jsou užitečnými idioty teroristů. Společnost se nemůže stát imunní vůči teroristickým útokům, jsou nahodilé a žádný počet policistů jim nezabrání. (…) Musíme za prvé přehodnotit zahraniční politiku Západu, jež terorismus živí, a za druhé se média musí krotit, když informují o útocích.“

Takže volání po zákazu islámu v Evropě, zákazy vstupu muslimů bůhvíkam, větší dohled nad občany jsou jen vodou na teroristický mlýn. Litujme mrtvé a zraněné, ale dávat průchod vzteku a frustraci jen probudí další vztek a frustraci.

Teror v Evropě. Kdo za to může?
22. března 201616:02

Teror v Evropě. Kdo za to může?

pet

Klíčová slova:

Diskuse ke článku


 
reklama
Nejčtenější články
DesktopMobile