Václav Havel by dnes byl proti imigraci | Reflex.cz
reklama
nahoru
Komentáře
Den Václava Havla 18.12.

Václav Havel by dnes byl proti imigraci

Jiří X. Doležal 17. prosince 2015 • 15:25
Václav Havel by dnes byl proti imigraci
2. listopad 1975 Václav Havel na cestě do Horních Počernic, kde proběhla slavná světová premiéra Žebrácké opery
• foto: 
Bohdan Holomíček

K výročí úmrtí Václava Havla jsem si udělal malé myšlenkové cvičení, přečetl pár Havlových článků a knih, a došel jsem k závěru, že v současné imigrační krizi by Havel byl "proti imigrantům". Byl totiž sice přesvědčený humanista, ale také politický realista.

reklama

Stačí se podívat, jaký postoj Havel zaujal k balkánským válkám. Často se mu připisuje autorství fráze o "humanitárním bombardování".

Ve skutečnosti to řekl trochu jinak, ale vojenský zásah v Jugoslávii jednoznačně schvaloval.

"Domnívám se, že během zásahu NATO v Kosovu existuje jeden činitel, který nikdo nemůže popřít: nálety, bomby, ty nebyly vyvolány ze zištných zájmů. Jejich povaha je výlučně humanitární: to, co je zde ve hře, jsou principy, lidská práva, jimž je dána taková priorita, která překračuje i státní suverenitu. A to poskytuje útoku na Jugoslávskou federaci legitimitu i bez mandátu Spojených národů."

To vyšlo 29. dubna 1999 ve francouzském listu Le Monde. Jde o rozhovor, který Havel  poskytl v roce 1999 před svou cestou do USA agentuře Reuters.

Když prostě bylo potřeba - k ukončení krvavých balkánských válek - bombardovat Srbsko, Havel okamžitě odložil svůj pro doby míru vhodný humanismus a postavil se - viz citát - na podporu vojenského řešení.

On totiž byl sice humanista, ale také realista. Věděl, že chceš-li mír, musíš se chystat na - a občas i vést - válku. Když přestala být humanistická realita, když hrozilo nebezpečí dalších dlouhých masakrů, Havel hájil vojenský útok.

Proto si myslím, že by Havlův realismus v dnešní migrační krizi zvítězil nad humanismem za každou cenu. Myslím si, že by Havel chápal, že migrační vlna nás může spláchnout jak příboj, a že by se postavil proti bezhlavému přijímání migrantů, merkelismu a imigračnímu sluníčkářství, které masově ovládlo Havlovy fanoušky.

Přestože „havlisté“ vítají uprchlíky s otevřenou náručí, Havel sám by podle mého názoru rozhodně pro bezhlavé a nelimitované přijímání imigrantů z muslimských zemí nebyl.

Jiří X. Doležal


Klíčová slova: havelDiskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama