VILIAM BUCHERT: Zabijačková polévka v Brodě a islamisty uřezané hlavy. Co z toho vyvozujeme | Reflex.cz
reklama
nahoru

VILIAM BUCHERT: Zabijačková polévka v Brodě a islamisty uřezané hlavy. Co z toho vyvozujeme

Viliam Buchert25. února 2015 • 09:52
Lidé na místě tragédie zapalují svíčky
Lidé na místě tragédie zapalují svíčky
• foto: 
ČTK

Češi jsou nepřekonatelní v disciplíně, která by se dala nazvat „uděláme si srandu i z těch nejvážnějších věcí“. Včera podvečer se objevil odkaz na stránku, která nabízí jídla z restaurací a v nabídce má i hospodu Družba v Uherském Brodě, kde místní občan včera doslova popravil 8 lidí. Co tedy Češi v souvislosti s touto obrovskou tragédií také objevili?

reklama

Na stránce www.menicka.cz (nevíme, zda to byl něčí podvrh, to ani není předmětem textu, rozhodli jsme se to navíc včera neuveřejnit), která nabízí jídla, bylo u úterý, v den kdy došlo k masové vraždě, uvedena u restaurace Družba v Uherském Brodě „zabijačková polévka“. Někdo v tom hned objevil symboliku, jiný (což už je skutečně trapné) dokonce něco vtipného.  

Jak se nás ale ve skutečnosti, podobně hrůzné události dotýkají? A jak na ně následně reagujeme?

Prakticky vždy (weby, blogy a sociální sítě jsou v tom nepřekonatelné) se i zcela vážné věci někdy „otočí“ v legraci. Bez ohledu na to, že se není čemu smát. Horší ovšem je, že to někdy devalvuje celou diskusi.

Je to jen pár týdnů, co islamisté spáchali v Paříži teroristické útoky. Celý demokratický svět hovořil o tom, že si nenecháme omezovat svobodu. Uskutečnilo se pár demonstrací a jede se opět ve starých kolejích. Radikální islamisté dál vykřikují svá hesla proti Západu, mnozí Evropané dál tolerují protižidovské výpady. V Bruselu dál vymýšlejí další a další regulace a zákony, bez ohledu na to, co se kolem děje. Nic se nezměnilo. Je snad ještě někdo pořád Charlie?

V souvislosti s masovou vraždou v Uherském Brodě se pak okamžitě objevily spekulace, že pachatel je psychicky nemocný. Bez ohledu na to, zda někdo o tom něco konkrétního věděl. Pohled na skutečně duševně nemocné se tím dál u veřejnosti zhoršuje. Místo pomoci je zřejmě čeká ostrakizace. Ministr Chovanec pak hbitě uvažuje o možném omezení držení střelných zbraní. Proč? Kdo bude chtít skutečně vraždit, si zbraň a cestu k nesmyslnému činu vždy najde.

Už někdy v roce 2012 a 2013 se objevovaly obrázky a videa z poprav lidí v Sýrii. Islamisté je mučili, usekávali jim ruce, přibíjeli je na kříže, kamenovali je. Nikdo na to ale v podstatě nereagoval. Evropa vůbec ne. Co nám je po nějaké Sýrii… Až když začal Islámský stát popravovat občany Západu, tak přišlo bombardování a silná slova (Obama, Hollande, Zeman i další). Proč ne předtím? Opět – nic se přece nezměnilo, vše se jen opakuje.

Jatka v Uherském Brodě a popravy, které provádí Islámský stát, totiž propojují některé důležité vnějškové jevy. Rychle se nad nimi „vzrušíme“, žádáme řešení, ale to vše trvá jen chvilku. Pak většina lidí „jede“ zase dál – web, Facebook, smartphone, web, Facebook, smartphone… Změny, které by měly přijít, se proto odkládají na neurčito.Diskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama