nahoru

VILIAM BUCHERT: Ostuda na Hradě: Přijel Rus Jakunin, který je na sankčním seznamu kvůli Krymu, Zeman jej vítá

Viliam Buchert27. ledna 2015 • 10:00
Vladimir Jakunin
Vladimir Jakunin
• foto: 
ČTK

Už několik týdnů se zdálo, že připomínka 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim, která se koná také v Česku, bude podivnou akcí, která má přinést body pouze šéfovi Evropského židovského kongresu Moše Kantorovi a Miloši Zemanovi. Jenže pozvaní nejvyšší představitelé téměř dvou desítek zemí nepřijeli. Zato přijel šéf ruských železnic Vladimír Jakunin, který je na sankčním seznamu USA a Austrálie kvůli okupaci Krymu.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček včera tvrdil, že s pozváním Jakunina nemá Pražský hrad nic společného. To je zřejmě pravda, ale horší je, že o tom musel Zeman a jeho lidé vědět. Ovčáček totiž bezelstně dodal: „Nelze vyloučit, že se pan prezident s panem Jakuninem neformálně setká, ale v jeho oficiálním programu to není.“

Aha…

Místo toho, aby Kancelář prezidenta republiky a pořadatelé vysvětlili, jak je vůbec možné, že se takový člověk na připomínce holocaustu objeví, tak „nelze vyloučit, že se s ním pan prezident setká“.

Přitom Jakunin je bývalým dlouholetým agentem sovětské tajné služby KGB, podobně jako prezident Vladimir Putin. KGB terorizovala obyvatelstvo Sovětského svazu a prováděla diverzní akce i v zahraničí. Někdo takový má být na připomínce osvobození Osvětimi? S Putinem pojí Jakunina také přátelství a čachry provázející jeho podnikání. Navíc je pořadatelem konference Dialog civilizací na ostrově Rhodos, na kterou s takovou oblibou pravidelně jezdí právě Miloš Zeman.

Loni tam Zeman podpořil (projev přednesl v ruštině na řeckém území, což je u nejvyššího představitele České republiky fantasmagorický postup) ruský postup při válce na Ukrajině. Premiér Bohuslav Sobotka se pak od jeho slov i cesty distancoval při interpelacích v Poslanecké sněmovně.

Miloš Zeman včera při pražské konferenci tvrdil, že je „jedním ze šesti milionů Židů, kteří byli zavražděni nacisty v Evropě“. To snad nemohl myslet vážně, protože je spíše „jeden z mála evropských politiků, kteří podporují ruskou agresivní politiku“.

A česká vláda, která je zodpovědná voličům za zahraniční politiku, včera opět, jak je jejím zvykem, mlčela. Ostuda na Pražském hradě tak byla završena.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,270
20,570
28,850
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější