VILIAM BUCHERT: Tohle jsme chtěli? 45 procent dětí se rodí mimo manželství. Bude se o ně starat stát? | Reflex.cz
nahoru

VILIAM BUCHERT: Tohle jsme chtěli? 45 procent dětí se rodí mimo manželství. Bude se o ně starat stát?

Viliam Buchert13. prosince 2014 • 10:00
Miminko
Miminko
• foto: 
profimedia.cz

Před každými volbami většina stran hovoří o rodinné politice a slibují, co všechno se v této oblasti stane. Děje se ale pravý opak toho, o čem se většinou diskutuje. Podle údajů, které zveřejnil v těchto dnech Český statistický úřad, se v minulém roce narodilo až 45 procent všech dětí mimo manželství. Do budoucnosti to bude mít neblahý vliv na společnost.

Například v letech 1920 až 1935 se mimo manželství narodilo u nás kolem 12 procent dětí. Za druhé světové války číslo pokleslo mezi 4 až 5 procent. Podobně nízké bylo i v první polovině 70. let. Ještě v roce 1990 to bylo 8,5 procenta (tedy méně než za první republiky). Pak ale nastal zlom a každý rokem přibývá podobných dětí. Loni to bylo těch vzpomínaných 45 procent. Už abychom se začali bát, že klasické rodiny z české společnosti úplně vymizí.

Podobný trend přitom například vůbec není důkazem větší emancipace žen, jak někdo tvrdí. Naopak - ženy to často dostává do velmi složitých situací v případě financí či psychiky. Ano, existují i případy, že si něžné pohlaví vystačí samo, že trvalý mužský prvek ve svém životě nepotřebují. To samé se ale nikdy nedá tvrdit o dítěti. Pro dítě je lepší, když vyrůstá v rodině.

Některé ženy pak tvrdí, že daly přednost pracovní kariéře a na děti a rodinu prostě nezbyl čas. Že by ale tento důvod mohl vést až k obrovskému číslu 45 procent, je v podstatě vyloučené.

Zbývají ještě možnosti, že děti se přes vyspělou antikoncepci rodí mimo rodinu v důsledku nezodpovědného jednání mnoha lidí (mužů i žen). Myslet si, že nějak to už dopadne (pravda, dopadne), je ale pro výchovu a budoucnost mnoha dětí neštěstím.

Na nepříznivé vlivy v důsledku oslabování rodiny přitom neustále upozorňují všichni – papež, církve, školy, úřady, experti, politici. Trendy jsou ale nadále zcela opačné. Institut rodiny v mnoha společnostech naší části světa nepochopitelně hyne a apely na změnu jsou neúčinné.

Samozřejmě, že kromě dětí je současný stav nevýhodný i pro stát, protože rodina je vždy větší jistotou ve všech oblastech. Zajímá to ovšem ještě vůbec někoho?



Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
26,440
23,550
30,560
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře