nahoru

TOP 09: Dobrý výsledek, ale dokdy bude do všeho vlastně kandidovat kníže Karel?

Redakce Reflex.cz25. května 2014 • 23:49
Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
• foto: 
ČTK

Nejvýraznější postavou koalice TOP 09, Starostové a Nezávislí byl ve volbách do Evropského parlamentu Karel Schwarzenberg. Sice nekandidoval, ale bylo to tak. Stejně jako ve volbách sněmovních, senátních, prezidentských… Dokdy si ale topka s knížetem Karlem vystačí? A co bude po něm?

Druhé místo těsně za hnutím ANO a 15,95 procent hlasů zajistily této středopravé koalici další čtyři věci: Příchod dalších voličů z oslabené ODS. Přijatelný umírněný lídr, ekonom Luděk Niedermayer. To, že zejména T0P 09 je sice k Evropské unii daleko vstřícnější než ODS, ale současně není takzvaně eurohujerská. A také bývalý vysoký představitel občanských demokratů, Jiří Pospíšil, který přispěl k dílčímu, ale vysokému vítězství topky v Plzeňském kraji.

To odpovídá náladám ve velké části české společnosti. Stále více lidí je sice kritických k některým krokům Bruselu, ale nechtějí z EU vystoupit, nebo ji zničit. Na tento elektorát koalice zamířila a uspěla. Jenže to ještě pořád neznamená, že TOP 09 má navždy klid.

V některých regionech, a opět to ukázaly výsledky eurovoleb, je topka pořád hodně slabá. Vehementně jí naopak pomáhá Praha a částečně střední Čechy. Ani to ale v budoucnosti, v dobách bez Karla Schwarzenberga, stačit nemusí. Má už Miroslav Kalousek vybraného nástupce? Nebo to zkusí sám?

Redakce Reflex.cz


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,270
20,490
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře