nahoru

ANDREA HOLOPOVÁ: Začněme už brát politiku vážně!

Andrea Holopová30. prosince 2013 • 17:00
Miloš Zeman
Miloš Zeman
• foto: 
profimedia.cz

O tom, že jsou Češi národem vtipálků, nemůže být pochyb. Jen národ s vyvinutým smyslem pro černý humor si zvolí do svého čela namyšleného důchodce s láskou k alkoholu a cigaretám a do sněmovny bývalého spolupracovníka komunistické tajné policie, který tvrdí, že bude líp. Tak jsme se zasmáli a teď vážně!

Humor nám vždycky pomáhal v těžkých nesvobodných časech. Za rakouské monarchie psal Karel Havlíček posměšné epigramy, které si utahovaly z vlády. Za doby vlády komunistů kolovaly tisíce politických vtipů a lidé si vymysleli Cimrmany. Tenkrát takové vysmívání mělo smysl, protože nebyla jiná možnost obrany. Teď je ale jiná doba. Své politiky si volíme.

Politika není divadlo

Dnes se bavíme u televize tím, že se posmíváme hloupým a neomaleným politikům, které jsme si sami zvolili. To je trochu drahá zábava. Jako bychom si snad pletli politické pořady s reality show. Jak se ale říká, všeho moc škodí a tady už bylo očividně srandy dost. Mezitím, co jsme se bavili, nám zvedli daně a zvýšili státní dluh, který jen tak nesplatíme. Vždyť od vzniku demokratické České republiky dolní sazba daně z přidané hodnoty narostla z pěti na současných 15 procent. Státní dluh vzrostl z dvou set miliard zděděných z dob vlády komunistů na současných tisíc osm set miliard. To je hodně nebezpečné, protože se nám zanedlouho může stát, že už nám nikdo nepůjčí a skončíme jako Řecko.

Humor je důležitý a zdravý. Dejme si ale do roku 2014 předsevzetí, že politiku naší země začneme brát vážně. Má totiž až moc velký dopad na naše životy.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,010
28,910
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější