Kdo je menší zlo? A mám vůbec jít volit? | Reflex.cz
reklama
nahoru

Kdo je menší zlo? A mám vůbec jít volit?

Jiří X. Doležal 29. prosince 2012 • 06:00
Kdo je menší zlo? A mám vůbec jít volit?
Zeman a Fischer
• foto: 
Michal Klíma / MAFRA / Profimedia

Přišla obálka s volebními lístky na prezidentské volby. Chvíli jsem je přerovnával, až jsem zjistil, že bych k těm volbám nejradši nešel. Tedy - do druhého kola. Je menší zlo Fischer, nebo Zeman? Anebo je to jedno?

reklama

 

Mám velmi rád Vladimíra Franze, ale opravdu si nepřeji, aby byl prezidentem čestný, nezkompromitovaný a mimořádně tvůrčí politický diletant. Obě dámy s Pitomiem jsou ve zvláštní kategorii, ale jsem gentleman, tak ji nenazvu. Předem propadlí - to jsou páni, kteří kandidují, aniž by měli sebemenší šanci být zvoleni. Třeba pánové Sobotka a Diennstbier. A zcela nevěrohodní. To jest Fischer a Zeman.

 

Takže tyto demokratické volby jsou pro jen trochu kriticky uvažujícího člověka volbou mezi Schwarzenbergem, Schwarzenbergem, a Schwarzenbergem.

 

Vidí to tak všichni mí kamarádi, což jsou téměř beze zbytku pražští intelektuálové a intelektuálky. Proto soudím, že kníže nemá nejmenší šanci být zvolen. A vzhledem k tomu, že znám lid této země i mimo Prahu, je mi vcelku jasné, že druhé kolo bude mezi Zemanem a Fischerem. A zde mé rozhodovací kompetence končí.

 

Je pro mě zcela neřešitelné rozhodnout, který z těch dvou gentlemanů představuje větší malér a který menší malér. Kdybych měl volit srdcem, volím Zemana, protože chlastal, což ho v mých očích činí lidštějším. ALE! Už dlouho jsem ho na toto téma neslyšel mluvit, v kampani zatím snad ani jednou, a tak se bojím, jestli nepřestal.

 

Fischer zase - podobně jako já - chtěl vstoupit do KSČ. Já se o to pokusil v sedmnácti a přijímací komisi jsem zcela važně říkal, že chci být komunistou, abych bojoval za svobodu projevu a umělecké tvorby v ČR. Strana projevila svou revoluční bdělost, nevzala mě a já mám dodnes díky té epizodě jasno, že jsem v těch sedmnácti byl opravdový idiot.

 

Takže by mi měl být sympatický i Fischer. ALE! Jeho do té strany vzali a nevstoupil tam proto, že by byl debil jako já, ale protože byl kariérista. Proto tam také celá osmdesátá léta vydržel.

 

Takže u obou těchto kandidátů platí, že kdybych jim dával hlas, tak se u toho pobleju. A nevím. Mám se - což mne vyloženě rve střeva - zařadit do té stále početnější skupiny, co už nevolí? Mám se ze zoufalství nad personáliemi naší politiky vzdát svých občanských práv i povinností? Anebo mám volit někoho, koho opravdu nechci, aby nevyhrál ten, kterého nechci ještě víc? A konečně - který z těch dvou, které nechci, nadělá ve funkci menší paseku?

 

Asi se budu muset jít zeptat Bohouše Pečinky, kdo jinej by to měl vědět víc než on...

 

Jiří X. Doležal


Klíčová slova: rxrxjirixdolezalDiskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama